2013. január 17., 08:502013. január 17., 08:50
A segély azoknak jár, akiknek a jövedelme kevesebb mint 400 lej, és összesen tizenegyféle élelmiszert kellene tartalmazzon.
A Bihar megyei önkormányzat kedden értesült arról, hogy az országos szinten fellépett gondok miatt megszakítják a liszt és az olaj osztását a rászorulóknak. A Bihar Megyei Tanács ezt követően közölte: februárig még kiszállítja a helyi önkormányzatoknak a raktáron maradt mennyiséget, de csak a többi élelmiszerből – a következő hetekben tehát csak a kukoricaliszt, a száraztészta, a keksz, a rizs, a cukor, a szárazbab, a borsó és a paradicsomkonzerv kiosztása folytatódik. A Nagyváradi Szociális és Közösségi Ügyek Hivatala (ASCO) a Krónika megkeresésére úgy tájékoztatott, városi szinten a jogosultak több mint 60 százaléka, 13 ezerből 8 ezren már január közepéig felvették a nekik járó élelmiszercsomagot, ez összesen 197 tonna kiosztott élelmiszert jelent.
Tankó Vilmos, a sepsiszentgyörgyi szociális igazgatóság vezetője közölte: a jogosultak tavaly már megkapták a lisztet, a szükséges 40 tonna olajból viszont csak tíz tonnát osztottak szét, tehát csak a rászorulók egynegyede kapott olajat is az alapélelmiszer-csomagban. Tankó elmondta, nagyon kellemetlen ez a döntés, hiszen a jogosultaknak nagyon nehéz elmagyarázni, hogy miért nem jutnak olajhoz és liszthez. Sepsiszentgyörgyön folyamatban van az uniós élelmiszersegély osztása, a jogosultak eddig is sokat elégedetlenkedtek, mert utólag bővült a rászorulók köre, viszont a szétosztható élelemmennyiséget ezzel arányosan nem növelték, ugyanazt a mennyiséget kénytelenek voltak többfelé osztani, így aki októberben kivette, többet kapott, mint aki azután ment a csomagért.
Tankó Vilmos szerint játék közben nem lenne szabad változtatni a szabályokon, mert azt nehéz elfogadtatni az emberekkel. Az igazgató már több ízben megfogalmazta, pontosan kellene szabályozni, kik tartoznak a jogosultak közé, mert a jelenlegi meghatározás alapján sokan nem részesülnek segélyben azok közül, akik valóban rászorulnak. Például a leírás szerint az kaphat élelmiszercsomagot, aki munkanélküli-segélyben részesül, de azokról nem rendelkezik, akik munkanélküliek ugyan, de nem kapnak már állami támogatást. Kovászna megyében mintegy 26 500-an jogosultak élelmiszersegélyre, a megyei önkormányzat raktárából osztják szét a településeknek a tizenegyféle élelmiszert. Ezek közül eddig csak a száraztészta és a paradicsomsűrítmény érkezett meg teljes mennyiségben, a többiből általában a szükséges adag fele vagy háromnegyede.
A szatmárnémeti polgármesteri hivatal szociális osztályán bíznak abban, hogy hamarosan megérkezik az EU-s élelmiszersegélyek listáján szereplő étolaj, illetve a liszt, annál is inkább, mivel a jogosultak szinte naponta érdeklődnek aziránt, hogy mikor kaphatják kézhez a nekik járó fejenkénti 6 liter olajat. Mint megtudtuk, a búzaliszt egy része megérkezett még tavaly december során, azonban ez a mennyiség nem fedezte a szükségleteket. A program iránt egyébként nagy az érdeklődés Szatmárnémetiben, úgyhogy valószínűleg az összes élelmiszer gazdára talál majd.
Lapunk érdeklődésére az önkormányzat szociális osztályán elmondták: ők mindössze a segély elosztásával foglalkoznak, és lényegében a sajtóból értesülnek a Bulgáriából várt olaj és liszt sorsát illetően, melynek kiosztására – az uniós program értelmében – március végéig lesz lehetőségük.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.