2012. november 01., 08:032012. november 01., 08:03
Eszerint történik a mezőgazdasági támogatások kiosztása is. Amennyiben az ellenőrzés során rendellenességet találnak, a gazdák jelentős pénzbírságra számíthatnak – közölte Ladó Zsolt, a Hargita megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság vezetője.
Minden gazda köteles bejelenteni a jószág eladását, elpusztulását vagy egy új állat születését: szarvasmarha esetén 20, kecskénél és juhoknál 120, a sertéseket pedig 90 napon belül. A szarvasmarhák számlálásánál például ellenőrzik, hogy megjelölték-e azokat a vonatkozó jogszabály szerint, vagy sem (leltározzák a fülszámot, útlevelet és az állatállomány jegyzékét is, ami a gazdák saját nyilvántartása). „Hamarosan elkezdődnek az állatvágások is, ilyenkor pedig a sertéseknél érdemes odafigyelni, hogy a fülszámot vegyék ki, mielőtt elkezdik perzselni a disznót, és azzal együtt vigyék a mintahúst az állatorvoshoz” – tájékoztatott Ladó Zsolt.
Mindemellett a jószágok egészségi állapotát is vizsgálják. Ezeket a felméréseket a körzeti állatorvosok végzik, munkadíjukat az állam fizeti, de ha rendellenességet tapasztal a szakember, a költségek a gazdát fogják terhelni. Ladó Zsolt elmondta továbbá, szúrópróbaszerű ellenőrzéseket is fognak végezni, melyek során egy csapat megvizsgálja, hogy a körzeti állatorvosok tisztességesen végezték-e munkájukat, illetve a gazdák bevallották-e állományukat.
Pál Gábor
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.