2012. július 12., 07:082012. július 12., 07:08
Jelenleg hektáronként átlag 10 tonnás hozamra számítanak, holott egy átlagos évben 18-20 tonna krumpli terem a háromszéki földeken, sőt az elmúlt évben kiemelkedően jó volt a termés, 22 tonnát gyűjtöttek be egy hektárról. Ugyanakkor nemcsak a mennyiség csökken, hanem a krumpli minősége is valószínűleg gyengébb lesz a szárazság miatt, és ha nem lesz elég piacos, még nehezebben lehet majd eladni, fogalmazta meg a szakember.
„Nagyon nehéz mezőgazdasági év lesz, nemcsak a krumpli, hanem minden kultúra veszélyben van. Az őszi gabona esetében például nem fejlődött ki megfelelően a szem, a cukorrépa is gyengébb, sőt az állattenyésztők is bajban vannak, mert a hosszan tartó kánikula miatt a legelőkön kiégett a fű” – részletezte a gondokat a szakember. Hozzátette: egyelőre nincs megoldás, Háromszéken ugyanis a termőföldek mindössze 5 százaléka öntözhető, a krumpliföldek 2-3 százalékát öntözik, a nagygazdák mély kutakat fúrattak, de csak kis területeken tudnak locsolni.
Könczei Csaba elmondta, pályafutása során még nem volt két évben egymás után szárazság, bár a tavalyi aszály után az idei tavasz jól indult. Azonban az, hogy június 5. óta nem volt eső, hatalmas károkat okozott a mezőgazdaságban. Az igazgató szerint nagyon kevés háromszéki gazdának van biztosítása. Ezért is sürgetik a mezőgazdasági minisztériumban és a kormánynál, hogy már a napokban fogadják el a kárpótlási törvénytervezetet. Ugyanakkor Kovászna megyében a mezőgazdasági igazgatóság és a polgármesteri hivatalok kárfelmérő csoportokat alakítanak, hogy pontosan feltérképezzék, mekkora a kiesés. „Meg kell védenünk a gazdákat, hiszen sokan szerződéses viszonyban vannak a chips-gyárakkal, a cukorgyárral, szupermarketekkel vagy tejfeldolgozókkal, így hivatalos dokumentumokkal kell igazolniuk, hogy miért nem tudják teljesíteni a szerződésbe foglaltakat” – magyarázta.
Könczei Csaba a szebeni meteorológiai állomástól is pontos kimutatást kért, hiszen a termelőknek az adóhivatalnak is hivatalos dokumentumokkal kell bizonyítaniuk, hogy miért növekedett kétszeresére az önköltségi ár, és miért kell az alatt eladniuk a termést, vagyis miért nem tudnak akkora adót fizetni, mint máskor. A szakember abban bízik, hogy, ha a napokban lesz eső, akkor legalább a kukorica és a cukorrépa nagyobb része még megmenekül.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.