2009. április 09., 11:162009. április 09., 11:16
Az elkövetkező hetekben hat automatát fognak beüzemelni, a Kis (Decebal) piacon, a várad-szöllősi lakótelepen és más forgalmas helyeken, további négyet pedig ősszel. Gál András igazgató elmondása szerint az automatákba 3,7-3,8 százalékos zsírtartalmú, natúr tehéntej kerül a cég csokalyi farmjáról, ahol 100 fríz-holstein fajtájú szarvasmarhát tartanak.
Az automaták kapacitása 130–800 liter között változik, s naponta fogják őket újratölteni. A cég a későbbiekben több Bihar megyei mezővárosban – Margittán, Érmihályfalván, Nagyszalontán –, valamint néhány erdélyi és bánsági nagyvárosban – Kolozsváron, Temesváron – is szeretne tejautomatákat működtetni.
Az Anander Kft. eddig egy feldolgozóvállalatnak adta el a megtermelt tejet. Az automaták révén történő értékesítésre azért kívánnak átállni, mivel ez nyereségesebbé teszi a gazdálkodást, ugyanakkor a fogyasztók számára is előnyösebb.
A tej jelenlegi maximális literenkénti felvásárlási ára 1,5 lej plusz áfa, amihez hozzáadódik még 30 bani állami szubvenció. Szakemberek véleménye szerint egy modern, hatékony gazdálkodást folytató farm esetében egy liter tej önköltségi ára 1,5 lej körül van.
A felvásárlási ár csökkenő tendenciát mutat, ami veszélyezteti a tejtermelő gazdaságok rentábilis működését. Az Anander Kft. automatáiból vásárlóknak 3 lejt kell majd fizetniük egy liter tejért. Ezzel szemben a nagy tej- és tejtermékgyártók feldolgozott, 3,5 százalékos zsírtartalmú teje 4 lejt is meghaladó áron kapható a kiskereskedelemben.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.