2010. szeptember 30., 09:542010. szeptember 30., 09:54
Az uniós alapokból finanszírozott támogatás legfeljebb 50 százalékos előlegének szétosztásakor a gazdák között nem lesz semmiféle megkülönböztetés, egyetlen kritérium az, hogy rendelkezniük kell az APIA ellenőrzéseit igazoló dokumentációval.
„Az előlegek kifizetésére 250 millió euróra volt szükség, ami hektáronként egy 37 eurónyi támogatást jelent. Jelen pillanatban a terület-ellenőrzések befejezését várjuk, ez most olyan 60–70 százaléknál tart, s ezt követően, december elseje helyett, az utalásokra már október 16-ától sor kerül” – közölte a mezőgazdasági államtitkár. Elmondta, az APIA központi hivatalának információi szerint a közvetlen föld alapú támogatásra március elseje és június 11. között 1 091 984 kérést nyújtottak be összesen 9 millió hektárra. A legtöbb kérvény Dolj, Suceava, Olt és Botoşani megyékből érkezett, de a kifizetésekre igényt tartott legnagyobb területek Temes (489 302 hektár), Konstanca (476 300 ha), Teleorman (418 745 ha) és Călăraşi (391 357 ha) megyékben vannak – derül ki a tárca által közzétett statisztikából.
A SAPS-támogatások egyébként a területek hektáronkénti növekedésének függvényében csökkennek, amit a szaktárca azzal magyaráz, hogy az elmúlt években igencsak megnövekedett az APIA-nál nyilvántartásba vett földterületek felülete. Míg 2007-ben 8,4 millió hektárnyi terület volt bejegyezve, ma már egy-egy millióval nagyobb földterület szerepel a nyilvántartásban.
„A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztériumnak az előlegre vonatkozó, még júliusban benyújtott kérését az Európai Bizottság Közvetlen Kifizetések Mezőgazdasági Ügynöksége egyhangúlag megszavazta. Az előlegre egyébként Románia mellett Magyarország, Belgium, Franciaország, Görögország, Írország, Lettország, Litvánia, Olaszország és Spanyolország is engedélyt kapott.
Az Európai Bizottság szóvivője, Roger Waite közölte, a termelőket idén a gazdasági válság, az ebből következő bevételcsökkenés, az agrárszektorban felvehető hitelek felté-teleinek szigorodása, valamint egyes mezőgazdasági termékek áringadozása mellett a kedvezőtlen időjárás – szárazság, viharok, heves esőzések, áradások, hirtelen lehűlés, illetve forróság – is súlyosan érintette. Mindezek alapján Brüsszelben úgy látják, célszerű engedélyezni legfeljebb 50 százalékos előleg kifizetését a gazdáknak.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.