2009. április 16., 11:562009. április 16., 11:56
A folyamat viszonylag ellenőrizetlen volt, ugyanakkor az állattartók, illetve az élelmiszer-előállítók mentesültek bizonyos díjak megfizetése alól. A rendszer egyik előnye volt azonban, hogy a járványvédelemnél az állatorvosok igyekeztek minél jobban eleget tenni feladatuknak és minél több finanszírozott tevékenységet elvégezni. Mint kiderült, a gyakorlat pénzügyileg rendkívül megterhelő volt: az állam mintegy 200 millió lejes tartozást halmozott fel.
A kialakult helyzetre való tekintettel Gheorghe Pogea pénzügyminiszter a gazdasági krízisre is hivatkozva egy megállapodás megkötését kezdeményezte az állatorvosi szolgálat, valamint a pénzügyminisztérium között. A megállapodás lényege az, hogy a minisztérium idén kifizeti 200 millió lejes tartozását, de május elsejétől számos területen megszünteti a szolgáltatások finanszírozását.
A tárca szám szerint 31 féle jogcímen kiszámlázható szolgáltatási díjat szüntet meg, ilyen például az állatvásároknál eddig kötelezően fizetendő 200 lejes állat-egészségügyi vizsgálati díj. Megszűnik továbbá a piaci ellenőrzések során kifizetett díjak állami ellentételezése, a mesterséges megtermékenyítésért fizetendő 120 lejes díj és a tenyészállomásoknál végzett 250 lejes vizsgálati díj.
Eddig a technikusok továbbképzéséért is fizettek az állatorvosoknak 200 lejt – a jövőben ez is megszűnik. Az állatorvos társadalom érdekvédelmi szervezete és az állami állat-egészségügyi szolgálat elfogadta a feltételeket, de felhívta a pénzügyminisztérium, valamint a mezőgazdasági tárca figyelmét, hogy ez valószínűleg az állat-egészségügyi tevékenység minőségi romlásához fog vezetni.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.