2013. április 04., 08:312013. április 04., 08:31
Még a korán virágzó gyümölcsfákban sem indult meg igazán a nedvkeringés, a hideg ugyan a rügyfakadást is késlelteti, de a fák még nem voltak olyan állapotban, hogy az időjárás számottevő kárt tudott volna tenni bennük – fűzte hozzá az igazgató. Megyeszinten Udvarhelyszéken a legmagasabb az átlaghőmérséklet, így a március eleji meleg időszakot követően itt állt fenn leginkább a fagykárok veszélye.
Elképzelhető, hogy a szőlőben néhány százalékos kárt tett a hideg, ugyanis az érzékeny fagyokra, éppen ezért még nem is metszette meg azokat, mert az fokozta volna a veszélyt – magyarázta Gergely Levente gyümölcstermesztő. A gazda Farkaslakán egy hektáron körtét is termeszt, de ezeknek a rügyeit még nem vizsgáltatta be. A rügyek meg vannak duzzadva, de a rügyfakadás még nem történt meg, az esetleges fagykár kívülről nem is látszik, csak úgy lehet felfedezni, ha egy jó éles késsel tíz-húsz rügyet hosszában kettévágnak – fejtette ki a gyümölcstermesztő, hozzáfűzve, elég, ha a rügy felszíne alatti rész a fagytól megbarnul, akkor az már nem fog teremni.
Reméli, az ő gyümölcsfái nem szenvedtek fagykárt, de a bizonyosság érdekében a napokban elvégzi a rügyvizsgálatot. A körte viszonylag korai virágzású gyümölcsfának számít, a székelyudvarhelyi növényvédelmi központot a napokban már kereste fel aggódó gyümölcstermesztő, rügyvizsgálatot és tanácsot kérve – tudtuk meg Jakab Árpádtól, a központ vezetőjétől. A gazda által bevitt, körtefatermőágon található rügyeket mikroszkóp alatt megvizsgálták, és azt tapasztalták, hogy a megduzzadt rügyek felső csúcsa a fagyok hatására kissé megbarnult – magyarázta a szakember, aki maga is gyümölcstermesztő, de hangsúlyozta, komoly gondokat még nem okoztak a fagyok Udvarhelyszéken, ugyanis a rügyfakadás még nem kezdődött meg.
Széchely István
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.