Mi fán terem a décsei cseresznye?

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

Közepesnek mondták a magyardécsei gazdák az idei cseresznyetermést, de az utolsó júniusi hétvégén tartott cseresznyemajális ennek ellenére több érdeklődőt vonzott, mint valaha. Az 1400 lakost számláló Beszterce-Naszód megyei színmagyar település utcáin a cseresznyemajális napjain alig hallani magyar beszédet.

Gazda Árpád

2009. július 02., 11:272009. július 02., 11:27

A környék román lakossága is felfedezte, hogy érdemes eljönni ide, érdemes annyi cseresznyét enni, amennyi a látogatóba belefér. A rendezvényt ugyanis így hirdetik évről évre a magyardécseiek. A majális az iskola udvarán, bekerített területen zajlik, ahová két kiló cseresznye a belépő a helybélieknek, a látogatók pedig voltaképpen az öt lejes belépti díjjal fizetik ki két kiló cseresznye termelői árát. Annál többet ha akarna sem nagyon tud egy személy egyszerre megenni. Ez a titka a décsei ingyencseresznyének. Az idei majálison több mint 2000 kiló cseresznye fogyott el, a vendégek számát pedig 6000 fölöttire becsülték a szervezők, a magyardécsei gazdakörök önkéntesei.

A rendezvény méreteit jelzi az is, hogy az iskolaudvar mögötti füves kertben 600 vendég számára főztek krumpligulyást. Itt járultak az asztalhoz a meghívottak, és a fellépő néptánccsoportok tagjai. Aki bámészkodni, szórakozni jött Décsébe, az a színpad körüli pecsenyesütőktől, kürtőskalácsosoktól vásárolhatott harapnivalót. A cseresznyét pedig az asztalokra kirakott ládákból csipegethette. Ezek némelyike feketének látszó cseresznyeszemekkel, mások világospiros vagy sárga-piros foltos cseresznyékkel volt tele, akadt azonban sárgacseresznye is. A legszebbeket a színpad elé tett ládákba gyűjtötték. Valamennyi ládában más-más fajta csalogatta a tekintetet, mint valami rögtönzött cseresznyekiállítás remekei. Egységes ismertető jelük, hogy a cseresznyeszemek a megszokottnál nagyobbak, ropogósak, édesek, zamatosak.

A gyümölcsös ritka erdő

Felházi Zoltán titkár

„Nem kedvezett az utóbbi hetek időjárása a cseresznyetermésnek – jegyezte meg Felházi Zoltán, a Magyardécsei Gazdák Egyesületének a titkára. – A cseresznyeszedés idején éjjel gyakran esett az eső, a nappali erős napsütés pedig majd hogy nem felfőzi a cseresznyeszemeket. Még két-három  esős éjszaka és forró nappal, és lerohad a fán maradt termés.”

Azt pedig a faluba látogató idegen is látja, hogy korántsem fejeződött be a cseresznyeszezon. Az út menti fák némelyike is roskadozik a termés terhe alatt. „Meg van érve a cseresznye, már egy hete is lehetett volna szedni, de nagyon sok olyan hely van, ahová még el sem jutottunk. Nem volt rá energia – magyarázza Balla Jenő, aki nyugdíjaskorára Marosvásárhelyről költözött haza a 300 fát számláló birtokra. Magyardécsében a birtokokat nem a terület nagysága, hanem a rajtuk álló gyümölcsfák száma alapján tartják számon.
A falut egyébként szokatlan módon nem a völgybe, hanem a völgy fölötti dombkaréjra építették. Innen kiváló rálátás nyílik a Szamos völgyére, a horizontot pedig a Cibles hegyvonulatai zárják.

A falu közvetlen környezetében sem szántóföldet, sem legelőt nem látni. A gyümölcsfák rengetege távolról afféle ritka erdőnek tűnik. A településen egyébként nem most kezdték a gyümölcstermesztést. Ezt az is jelzi, hogy a fákat nem sorba, egyenlő távolságokra ültették, hanem úgy, ahogy a hely engedte. „Olyan cseresznyefáim is vannak, amelyeket a nagyapám nagyapja ültetett az 1800-as évek derekán.  A vadcseresznye fába oltott nemes cseresznyék élettartama ugyanis meghaladja a száz évet” – magyarázza Felházi Zoltán.

De nemcsak a cseresznyetermesztés honosodott meg a faluban. Szép számmal vannak a határban alma,-körte- és szilvafák is. „Van olyan almafánk, hogy a fiammal együtt sem tudjuk átölelni a törzsét, és most is terem” – jegyzi meg a gazdaköri titkár. Úgy tudja, a gyümölcstermesztést a 19. század közepén egy lelkész honosította meg a faluban. A cseresznye pedig annyira szerette a vidéket, termesztése annyira bevált, hogy 1896-ban már erről volt híres a település. A millennium évében tartották az első cseresznyemajálist  Décsében.

Nem csak szedni kell a cseresznyét

Mi a titka a décsei cseresznyének? Mi különbözteti meg a máshol termett gyümölcstől? – tesszük fel a kérdést beszélgetőpartnereinknek. „Elsősorban a talaj” – jön a válasz több oldalról is. A décsei  kötött vályogtalajt termőképessége alapján harmadosztályúként tartja számon a mezőgazdasági igazgatóság, ez a talaj azonban fenntartja a nedvességet a fák gyökereinél, és olyan ásványi anyagokat tartalmaz, amelyek ízessé teszik a gyümölcsöt. De természetesen az éghajlati viszonyok is hozzájárulnak az ízekhez. A décsei völgykatlanba gyakori a hajnali köd, ez is jót tesz a termésnek, világosít fel Balla Jenő. Itt minden később terem, mint a sík vidéken, de a termés minősége jobb, mint másutt.

Megtudjuk, a cseresznyetermesztés nem csak abból áll, hogy betakarítják a termést. A fákat évente legalább ötször meg kell permetezni, tövükben a földet meg kell kapálni, trágyázni, műtrágyázni, gyomirtózni. „Az a kérdés, mire jut idő. A többit odagondoljuk melléje” – jegyzi meg elmosolyodva Balla Jenő. Megterem ugyanis a cseresznye e munkálatok nélkül is, de kevesebb lesz a fákon, és gyengébb minőségű. Már az idei szedés után neki kell látni a jövő évi termés megalapozásának. Egy alapozó permetezéssel tartósítani kell a lombkoronát, aztán augusztusban trágyázni kell, a trágyát pedig gondosan be kell dolgozni a talajba. Januárban következik a lemosó permetezés és egy második trágyázás. Aztán a rügyfakadástól az érésig még egy sor permetes kezelés. A termés így is bizonytalan. „3-4 éve jött egy késői fagy, és az egész faluban egyetlen szem cseresznye sem termett. Még csak meg sem tudtam kóstolni, úgy elintézte a termést” – idézi fel Balla Jenő.

A szedés sem könnyű feladat.  A szezon már májusban megkezdődik, és július közepéig tart. Az öregebb fák hatalmasak, a termés csak létrán érhető el, kézzel szedhető le. „Nem könnyű napi hat-hét órát a létrán állni” – jegyzi meg Balla Jenő. És nem is veszélytelen. Megtudjuk, minden évben megtörténik, hogy valaki leesik a fáról. A gyümölcstermesztéssel elsősorban az idősebb generáció foglalkozik, de ilyenkor napszámosok is jönnek a településre. Nekik 50-60 lejt fizetnek egynapi munkájukért.

A levédetlen márkanév

A kérdésre, hogy megéri-e, igenlő a válasz. „Gazdagok nem leszünk, de megélünk belőle” – részletezi Felházi Zoltán. Ezt az is jelzi, hogy a magyardécseiek évről évre újabb és újabb területeket ültetnek be gyümölcsfákkal. A csemetéket a besztercei vagy a nagyenyedi gyümölcsnemesítő állomásról vásárolják. Így újabb fajták is megjelentek a térségben. Felházi Zoltán elmondja, mintegy hatvan fajtát tartanak számon, de ha behunyt szemmel kellene ízlelnie különböző cseresznyefajtákat, nem tudna különbséget tenni közöttük.

A faluban két gazdakör is működik. Ezek elsősorban a pályázatok összeállításánál próbálták segíteni a tagjaikat. A gyümölcstermesztőknek ugyanis hektáronként évi 1000 lej földalapú támogatást fizet az állam EU-s forrásokból. Az értékesítést egyelőre ki-ki maga oldja meg, de minden gazdálkodó látja, jó lenne összefogni. Az is felmerült, hogy alakítsák biotermékké a décsei cseresznyét. Ez azonban csak úgy lenne lehetséges, ha nagyobb összefüggő területek gazdái egységesen térnének át a biogazdálkodásra, a keskeny parcellák egyikén-másikán nem lehet megszerezni a biogazdálkodást igazoló tanúsítványt, ha a szomszéd parcellán vegyszereket is használnak.

Pontos választ nem sikerült kapnunk arra a kérdésre, hogy mennyi cseresznye terem Décsében. Felházi Zoltán a tavalyelőtti évet említette, amikor a nagybani kereskedők 24 kamionnal szállítottak el a faluból. Mint megjegyezte, egy kamionra 20 tonnát rakodtak. Azt is hozzátette azonban, hogy talán még legalább ugyanannyit a décseiek is elvittek az erdélyi városok piacaira. Elmondása szerint Rómában és Madridban is láttak már décsei cseresznyét, de az is megtörténik, hogy a máshol termett gyümölcsöt árulják décseiként. A magyardécsei cseresznye ugyanis márkanévnek számít. Levédése azonban három évbe, és sok pénzbe kerülne. Erre még nem szánták rá magukat a magyardécsei termelők.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás