2010. február 18., 09:382010. február 18., 09:38
A három hónapig tartó képzés során a jelentkezők a méhészet alapjait sajátíthatják el, de szó lesz többek között a méhbetegségekről, a növények beporzásáról és a méhészeti termékek hasznosításáról is.
A képzésen résztvevők a tanfolyam elvégzését követően, sikeres vizsga után Romániában és külföldön is elismert diplomát kapnak, amelyet a munkaügy fog kiállítani majd – tájékoztatta a Krónikát Bölöni Ferenc, a Hargita megyei szaktanácsadó hivatal munkatársa.
Bölönitől tudjuk azt is, hogy megyei szinten évente számos méhészt képeznek tanfolyamok keretében különböző támogatásokból vagy díjkötelesen. A témában konferenciákat, előadásokat is szerveznek, az idei első ilyen rendezvényre szombaton, Székelyudvarhelyen, a városháza dísztermében kerül sor.
A február végén induló tanfolyam 500 lejbe kerül, jelentkezni Bölöni Ferencnél lehet a 0740-075844-es telefonszámon. Hargita megyében összesen 800 személy foglalkozik méhészettel 16 ezer méhcsalád szerepel a nyilvántartásban. Az elmúlt évben 300 tonna mézet pergettek a megyében.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.