Az idei év idõjárása kedvezõbb a búzatermelõk számára az aszály sújtotta tavalyinál, így nagyobb mennyiségű termésre számítanak a gazdálkodók.
2013. augusztus 01., 08:132013. augusztus 01., 08:13
2013. augusztus 01., 08:142013. augusztus 01., 08:14
A Gabonatermelõk Országos Szövetségének (OIPA) elnöke, Aurel Popescu elmondta, az aratási idény vége felé közeledve úgy tűnik, idén várhatóan 7,2 millió tonna búzát takarítanak be – a hektáronkénti hozam eléri a 3,2 tonnát –, miután a tavalyi kedvezõtlen idõjárás miatt a termény mennyisége ennek felét sem érte el.
Popescu elmondta, az õszi búza vetésterületének nagyjából 80 százalékán fejezték már be a betakarítást, eddig a mennyiség egyharmada jó minõségû, a többi inkább takarmánynak alkalmas. Hozzátette: a jelenlegi adatok szerint a búzatermés lefedi a belföldi szükségletet, így várhatóan az elõzõ évekhez képest nem lesz szükség importra.
Az idén betakarított búzából fogyasztásra 3,3 millió tonna, õszi vetéshez 500 ezer tonna szükséges, további 700 ezer tonna pedig a tartalékot teszi ki. Bár a betakarított termés kétharmada gyenge minõségű, ez várhatóan nem indokolja a kereskedelmi forgalomba kerülõ sütõipari termékek drágítását.
A Gabonatermelõk Országos Szövetségének közleménye szerint a kenyérbúza ára az elmúlt hónap végén tonnánként 680 lejre csökkent – az utóbbi 3 esztendõ hasonló idõszakának ez a legalacsonyabb ára –, míg a takarmánynak való gabonaféléért 620 lejt kell fizetni. Romániában az elmúlt évben összesen 1,9 millió hektáron vetettek búzát. Mint ismeretes, az elmúlt évben jelentõs terméskiesést okozott az ország mezõgazdaságában a szinte teljes mértékben csapadékmentes nyár.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!