2010. szeptember 23., 10:172010. szeptember 23., 10:17
Tíz uniós tagállam, köztük Románia esetében engedélyezte Brüsszel, hogy december 1-jéről október 16-ára előrehozzák a gazdáknak az erre az évre járó közvetlen mezőgazdasági kifizetések legfeljebb 50 százalékát – közölte tegnap az Európai Bizottság szóvivője, Roger Waite. Románia mellett Belgium, Franciaország, Görögország, Írország, Lettország, Litvánia, Olaszország, Románia és Spanyolország kapott erre engedélyt.
Az indoklás szerint a termelőket az idén a gazdasági válság, az ebből következő bevételcsökkenés, az agrárszektorban felvehető hitelek feltételeinek szigorodása, valamint egyes mezőgazdasági termékek áringadozása mellett a kedvezőtlen időjárás – szárazság, viharok, heves esőzések, áradások, hirtelen lehűlés, illetve forróság – is súlyosan érintette. Mindezek alapján Brüszszelben úgy látják, célszerű engedélyezni legfeljebb 50 százalékos előleg kifizetését a gazdáknak. A jogosultság megfelelő ellenőrzésére azonban így is gondot kell fordítaniuk a tagországok hatóságainak – olvasható az uniós végrehajtó testület közleményében.
Roger Waite közölte, a román agrártárca még júliusban kérte az Európai Bizottság támogatását a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt nehéz helyzetbe került gazdák megsegítése érdekében. Romániához hasonlóan a litván kormány agrárminisztere is kérte a 2010-es terület alapú támogatások egy részének a kifizetését.
Amint arról korábban beszámoltunk, a mezőgazdasági minisztérium Románia a vidéki infrastruktúra fejlesztésére lehívható támogatások kifizetését is sürgette az Európai Bizottságnál. Amennyiben a kérvény pozitív elbírálást kap, Románia közel 125 millió eurót kaphat vidékfejlesztésre.
A közvetlen föld alapú támogatást minden egy hektárnál nagyobb területet használó gazda kérheti 30 árnál nagyobb parcellákra. Idén az EU költségvetéséből Románia 730 millió eurót használhat fel ezen a jogcímen. Romániában 1,2 millió gazda igényel terület alapú támogatást évente, többen, mint az öszszes uniós tagállamban, leszámítva Lengyelországot.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.