Uniós határozat készül az afrikai sertéspestis terjedésének megfékezése érdekében. A szakemberek felhívták a gazdák figyelmét, hogy tartsák be az állat-egészségügyi hatóságok által ajánlott intézkedéseket.
2017. augusztus 17., 13:172017. augusztus 17., 13:17
Az Állategészségügyi Világszervezet és az Európai Unió illetékes hatóságai határozatot dolgoznak ki az afrikai sertéspestis továbbterjedését megakadályozni hivatott intézkedésekről, ezek időtartamáról. A román kormány már kiemelt állat-egészségügyi kockázatú védelmi övezetté nyilvánította a múlt héten az Ukrajnával és a Moldovai Köztársasággal szomszédos határsávot húsz kilométeres mélységben, megelőzendő, hogy újabb állatokat fertőzzön meg az országban az afrikai sertéspestis.
Kincses Sándor, a Maros megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője elmondta,
A szakember elmondta, ahhoz, hogy a magángazdák megvédjék állataikat a fertőzéstől, elsősorban a következő szabályokat kell betartaniuk: az ólakba ne lépjenek be olyan cipővel, öltözékkel, amellyel az utcán jártak. Ajánlatos az ól ajtaja elé egy tálcát tenni, amiben hígított marószóda-oldattal átitatott szalma van. Disznókat csak bekerített ólban szabad tartani, ahol nem kerülhetnek kapcsolatba más sertésekkel, vaddisznókkal.
Kincses Sándor elmondta továbbá, nem szabad ismeretlen eredetű malacokat vásárolni, főként ne olyanokat, amelyeknek nincs fülszámuk, vagy állatorvosi bizonyítványuk. A disznók nem kaphatnak mezőről hozott füvet, mert az kapcsolatba kerülhetett fertőzött vaddisznókkal. Az állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője kérdésünkre elmondta,
Kincses a gazdáknak azt tanácsolja, hogy ha a betegség jeleit észlelik, azonnal értesítsék a megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság területi állatorvosát vagy magát az igazgatóságot.
Minden fertőzésgyanús állatot el kell pusztítani a törvényes rendelkezések alapján, a tulajdonost pedig a piaci árfolyamnak megfelelően kártalanítják. Az igazgató leszögezte: sokkal jobb minden gyanús esetről értesíteni az illetékeseket, mint elhallgatni, s ezzel veszélybe sodorni egy egész régió állatait. Az eddig be nem jegyzett sertéstulajdonosok a lehető leggyorsabban keressék meg írásban a területileg illetékes állatorvost, és kérjék a sertésnevelde azonnali bevételét az országos adatbázisba.
Megjelent az afrikai sertéspestis Romániában, a fertőzőgócot Szatmárnémeti szélén fedezték fel a hatóságok egy háztáji gazdaságban – közölte kedden a román állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság.
Amint arról beszámoltunk, az Országos Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság augusztus elsején jelentette, hogy megjelent az afrikai sertéspestis a magyar–román határ közelében levő Szatmárnémeti szélén, két szomszédos háztáji gazdaságban. A feltételezhetően ukrajnai állati eredetű termékektől megfertőződött hét állatot leölték, majd elégették.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!