Kevesebb mint három héttel húsvét előtt egyetlen ideiglenes vágópont sem működik még a székelyföldi megyékben, a boltok többségében pedig még meg sem jelent a bárányhús. Az ünnep szinte kötelezővé vált kellékét egyelőre csak a vidéken élő rokonoktól lehet beszerezni.
2015. március 20., 14:432015. március 20., 14:43
A Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szóvivője, Püsök László munkatársunknak elmondta, a bukaresti főhatóságtól még nem kaptak utasítást a kis vágóhidak, úgynevezett ideiglenes vágópontok működésének engedélyezésére vonatkozóan, így még nem tudják, mikortól folyamodhatnak engedélyért a vágópontokat működtető gazdák.
Évente rendszerint négy-hét vágópont működésére szoktak jóváhagyást kérni Hargita megyében, ezek közül csak egy van Udvarhelyszéken, a legtöbb Csíkszeredában és környékén működik. Élve egyébként már most is forgalmazhatók a bárányok. Gyergyó- és Udvarhelyszéken működési engedéllyel rendelkező állatpiac sincs, ilyen csak Csíkszentmártonban és Csíkkozmáson működik – tudtuk meg Püsök Lászlótól.
Elmondta továbbá, az otthoni, hagyományos bárányvágás idén is megengedett, amennyiben az állat húsát kizárólag szűk családi körben fogyasztják el, és nem kerül eladásra. A kellemetlenségek elkerülése végett a szakember azt javasolja a lakosságnak, hogy csak bevizsgált, hatósági pecséttel ellátott bárányhúst vásároljanak és fogyasszanak.
A székelyudvarhelyi boltok többségében egyébként nem jelent még meg a bárányhús, de egyelőre a vevők sem keresik. A legnagyobb helyi üzletlánc marketingmenedzsere érdeklődésünkre elmondta, boltjaik hentesrészlegén még nem kapható bárányhús, de a részlegvezetők visszajelzései alapján kereslet sincs még rá, a vásárlók legfeljebb mellékesen érdeklődnek arról, hogy húsvétra bekerül-e a kínálatba a bárányhús.
Több más székelyudvarhelyi húsüzletben is azt közölték érdeklődésünkre, hogy náluk még nem kapható bárányhús, többnyire a húsvét előtti héten kapják az első hússzállítmányokat. Az egyik székelyföldi hentesbolthálózat városközponti húsüzletében viszont már a hétvégére várnak kis mennyiségű bárányhúst, kilónként 26 lejes áron.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!