Akárcsak két évvel ezelőtt, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) Maros megyei szervezete idén is részt vesz a szeptember 23–27. között zajló budapesti Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállításon (OMÉK).
2015. szeptember 10., 13:022015. szeptember 10., 13:02
Csomós Attila, a szervezet elnöke elmondta, eddig mintegy 20 kiállító ajánlotta fel, hogy termékeivel gazdagítja az RMGE-standot.
„Ők termelők, feldolgozók, művészek, kézművesek, akik fontosnak tartják, hogy termékeiket megismertessék a magyarországi közönséggel, de a többi határon túli látogatóval is. Feldolgozott zöldséggel, gyümölccsel, ökotermékekkel jönnek, de lesz köztük szalmafonatokat készítő, gyékényfonó és nemezelő kézműves is” – mondta Csomós Attila.
Elmondta azt is, szeptember 15-ig még jelentkezhetnek a gazdakörök, magántermelők, kézművesek és más személyek, akik termékeikkel részt szeretnének venni a rangos kiállításon. Az OMÉK az agrárium egészét bemutató kiállítás, ahol a látogatók megismerhetik az élelmiszeripari termékek alapanyagait és előállításuk folyamatát.
A földműveléstől az állattartáson keresztül, a feldolgozóipar lehető legszélesebb körének bemutatása a cél, valamint az, hogy a vidék és a főváros, a termelő és a feldolgozó, a magyar termékek és a fogyasztók találkozásán keresztül mind szélesebb kör ismerhesse meg a magyar élelmiszereket és az előállításuknak lépéseit.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!