Fotó: Kristó Róbert
A húsvéti időszakban, március 30. és április 12. között üzemelhetnek azok az ideiglenes vágópontok, amelyek engedélyeztetésére már benyújthatják igénylésüket a székelyföldi juhos gazdák.
2015. március 26., 13:482015. március 26., 13:48
A Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője munkatársunk érdeklődésére elmondta, az engedélyeztetésnél fontos szempont a létesítmény tisztasága, a vezetékes meleg és hideg víz, megfelelő lefolyórendszer, mosható, illetve fertőtleníthető padlófelület, valamint az állati melléktermékek tárolására alkalmas gyűjtőedények megléte.
A kérések elbírálása egyszerű, a szakemberek a helyszínen ellenőrzik a vágópontok körülményeit, és amennyiben az elvárásoknak megfelelnek, egy-két munkanapon belül megkapja az engedélyt a működtető.
Az engedélyezett vágópontok esetében állatorvosi felügyelet mellett vághatják le az állatokat a gazdák, ezáltal csak olyan hús kerül a piaccsarnokok pultjaira, amely minden élelmiszer-biztonsági szabálynak eleget tesz.
A 2014-es tapasztalatok szerint a nagyhét elején inkább az idősek szerzik be a bárányhúst, vagy azok, akiknek el kell utazniuk, ezért fontos, hogy időben megvásárolják. Mások inkább utolsó napra hagyják a vásárlást, akkor pedig többnyire félbe vágott bárányt választanak.
Bár kis vágóhidak még nem üzemelhetnek, élve már most is forgalmazhatók a bárányok. A megyében az állat-egészségügyi igazgatóság által engedélyezett mindkét állatpiac Csíkszéken – Csíkszentmártonban és Csíkkozmáson – működik. Szentmártonban minden szombaton reggel nyolc órától 11 óráig van lehetőségük az állattartóknak és vásárlóknak az állatok adásvételére.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!