2010. szeptember 09., 08:332010. szeptember 09., 08:33
Egy év alatt kétszeresére emelkedett a burgonya ára a Székelyföldön, mivel az árvíz elvitte a krumplitermés jelentős hányadát, a nedves és meleg időjárás miatt a burgonyavész is felütötte a fejét a földek nagy részén.
Hargita megyében a termésben keletkezett kárt több mint egymillió euróra becsüli a megyei mezőgazdasági igazgatóság képviselője, Csíki Margit. Mint mondta, összesen 6405 hektáron semmisítette meg az árvíz a termést, a burgonyavész pedig 10 876 hektáron fertőzte meg a krumplit – ilyen súlyos csapás nem érte a Hargita megyei agráriumot az elmúlt három évtizedben.
„Gyakorlatilag a krumplitermés 75 százaléka odaveszett, s ahol a szokatlanul csapadékos időjárás miatt megerősödő burgonyavész nem tette tönkre a kultúrákat – két hónap alatt annyi csapadék lezúdult, mint máskor egy év alatt –, ott az áradások pusztítottak” – magyarázta a mezőgazdasági igazgatóság képviselője. A megyében jelenleg egy kilogramm krumpliért 90 banit kérnek el a termelők, míg egy évvel korábban a termény nagykereskedelmi ára 40–50 bani körül mozgott. A helyi szakemberek szerint a szupermarketekből vásárolt burgonyáért az őszi hónapokban háromszor annyi pénzt fognak elkérni, mint tavaly.
Hasonló gondokkal kell szembenézniük a krumpli országaként emlegetett Háromszék gazdáinak is. Könczei Csaba, a Kovászna megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője a Krónikának elmondta, itt is megtámadta a burgonyavész az ültetvényeket. Ugyanakkor a krumpli egy része a sok eső miatt már a földben elrohad. Könczei arról is beszámolt, hogy csak a nagytermelőknek volt pénzük, hogy megfelelően védekezzenek a népiesen ragyának nevezett gombás betegség ellen, a kisebb gazdák termése áldozatul esik a burgonyavésznek.
A legutóbbi felső-háromszéki termékbemutatón Becsek László kézdivásárhelyi nagytermelő úgy becsülte, idén egy kilogramm krumpli ára elérheti az 1 lejt is. Jóslata beigazolódni látszik: Háromszéken jelenleg 70–80 baniért vásárolják a pityókát, s valószínű, hogy az ára emelkedni fog a következő hetekben.
Tavaly ilyenkor 30–40 bani volt egy kilogramm krumpli Kovászna megyében.
A székelyföldi megyékben az elmúlt évben 30 tonna krumplit takarítottak be egy hektáron, idén a legszerencsésebb gazdák 11-12 tonna terményt gyűjtenek be. A legtöbb vásárló a Kárpátokon túli megyékből érkezik, de több ezer tonna krumplit orosz vállalkozók vásárolnak meg – tudtuk meg a helyi termelőktől.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.