2010. május 06., 11:112010. május 06., 11:11
Az Országos Állat-egészségügyi Hatóság 2006-ban rendelte el a fertőző kevésvérűségben szenvedő lovak kényszerlevágását, cserében az állam vállalta, hogy a piaci árnak megfelelő kártérítést fizet. Az ország több megyéjében nem volt olyan vágóhíd, amely vállalta több száz ló vágását. Ezért a tulajdonosok egy része odaadta állatait egy olasz cégnek, amely Alexandriában leadta azokat egy vágóhídnak, és a gazdák az ott kapott dokumentáció alapján igényelték a kárpótlást.
A levágást igazoló papíron az olasz cég neve szerepelt, ezért az állam nem akar fizetni. Több háromszéki gazda pert indított, amit meg is nyertek. Végül a kormány módosította a rendeletet, és jóváhagyta a kárpótlás kifizetését. 2006-ban Kovászna megye 12 823 fős lóállományában 360 ló volt fertőzött, 2006–2007-ben 306-ot vágtak le. A néhány tucat életben maradt beteg állat azonban tovább terjesztette a fertőzést. A legújabb felmérés szerint 2010 elején a Háromszéken tartott 12 157 ló közül újabb 232 állatnál azonosították a betegséget.
Sikó Barabási Sándor felhívja a figyelmet, hogy a betegség a fertőzött vér által terjed, a legyek, lódarazsak, szúnyogok, kullancsok terjesztik, a település területén megfertőzik az egészséges állományt is. A kórokozó vírus rendkívül ellenálló, a szénára száradt vér például 180 napig fertőzhet. A betegségre nincs kezelés. A beteg állat sokáig tünetmentes, de fertőz. Amikor jelentkeznek a tünetek, a ló rövid idő alatt elpusztul.
A szakemberek szerint míg a beteg állatokat le nem vágják, a fertőzés terjedését nem lehet megállítani. Sikó Barabási megnyugtat minden tulajdonost, hogy a kártérítést zökkenőmentesen folyósítják. Korábban a fertőzött lovakat az állategészségügy diagnosztizálta, és vágatta le, viszont a kártérítést a mezőgazdasági igazgatóságok kellett kézbesítsék. Az eljárás egyszerűsödött, mert most a kárpótlást is az állat-egészségügyi igazgatóság folyósítja.
Ennek köszönhetően sokkal gyorsabban és egyszerűbben megkapják a gazdák a pénzüket. Az idén levágott 59 ló esetében 16 után már kifizették a gazdának a kártérítést, a többi esetben folyamatban van az iratcsomók összeállítása, és hamarosan folyósítják a pénzt. Sikó Barabási Sándor elmondta, minden fertőzött lovat május végéig le kell vágatni, első lépésben egy kinevezett bizottság megállapítja a lovak piaci értékét, majd a Kovászna megyében működő két vágóhídra küldik.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.