Fotó: Boda L. Gergely
Románia lakossága 170-180 millió tojást vásárol a húsvéti ünnepek alkalmával, 50 százalékkal többet, mint egy átlagos hónapban.
2017. április 14., 22:552017. április 14., 22:55
A tojás ára egyébként 15-20 százalékkal csökkent az év elejétől. „A tenyésztőknél jelenleg 26-28 baniba kerül egy tojás áfa nélkül, ami 15-20 százalékos árcsökkenést jelent decemberhez és januárhoz képest. Nagyobb a kínálat, mert megjelentek a háztáji tojások is, az árak pedig túl alacsonyak, ez pedig nem nagyon segíti a tenyésztőket” – nyilatkozta Ilie Van, a romániai baromfitenyésztők egyesületének elnöke.
Az idézett forrás szerint átlagosan 240-250 tojást fogyasztunk évente, ami 20-22 tojást jelent havi leosztásban, azonban húsvét hónapjában átlagosan 30 tojást is elfogyasztunk. Az egyesület elnöke szerint jelenleg mintegy 220-230 engedélyezett farm működik az országban, és nagyon sokan pályáznak európai uniós alapokra újabb farmok létrehozására vagy a meglévők felújítására. Ilie Van azt is elmondta, hogy míg az előző években a farmokról származó tojások aránya 25 százaléknyi volt a kereskedelemben és a többit a háztáji gazdaságokból lehetett megvásárolni, addig idén ez az arány 40-60. A háztáji tojások arányának 60 százalékra való csökkenése jól mutatja a falvak elnéptelenedését, a fiatalok elköltözését.
Románia évente mintegy 200 millió tojást exportál az Európai Unióba, főként a nyári időszakban, de a feldolgozott tojásokra is egyre nagyobb a kereslet. Ezt tojáspor vagy folyékony tojás formájában viszik külföldre az élelmiszeripari nagyvállalatok számára. Olaszországban a tojások 50 százalékát dolgozzák fel, míg Romániában ez az arány csak öt százalékot tesz ki. Az egyesület elnöke azt is elmondta hogy míg az EU-ban forgalmazott tojások 75 százaléka 3-as besorolású, azaz ketrecben nevelt tyúkoktól származik, addig Romániában ez az arány csak 60 százalék. A baromfitenyésztők egyesületéhez tartozó mintegy 200 farm adja az ország tojáskészletének 85-90 százalékát, az éves termelés eléri az 1,36 milliárd darabot.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.