Fotó: Veres Nándor
A romániai gazdák a megtermelt tejmennyiség alig 22 százalékát tudják eladni a feldolgozóknak, és azt is nevetségesen alacsony áron – derül ki az Eurostat által készített friss felmérésből.
2016. január 13., 19:092016. január 13., 19:09
2016. január 13., 19:512016. január 13., 19:51
Az Európai Unióban ez az átlag 92 százalék körül mozgott az elmúlt öt évben, így Románia sereghajtónak számít ebben a tekintetben. A felmérés szerint az országos átlagot az is rontja, hogy az egymillió fős szarvasmarha-állomány közel kétharmadát egyéni gazdaságok tartják.
Az Eurostat rámutat arra is, hogy a tej felvásárlási árához képest közel négyszeres áron kerülnek az üzletláncok polcaira a tejtermékek. Míg a termelőktől 1–1,5 lejes áron vásárolják fel a nyers tej literjét a feldolgozók, a nagyáruházak és kisboltok polcairól közel 5 lejért juthatnak hozzá egy liter tejhez a vásárlók. „Oda jutottunk, hogy jobban megéri, ha az apróhirdetéseket közlő internetes oldalakon próbáljuk értékesíteni a friss házi tejet: az Olx.ro portálon például 3 lejt adnak a tejért\" – panaszolta el a Ziarul Financiarnak Marius Constantin, az Ilfov megyei tejtermelők képviselője.
Amint arról a Krónika is beszámolt, a romániai gazdák több alkalommal is tüntettek az elmúlt évben, a tejkvóta eltörlését követően. Az érdekvédelmi szervezetek képviselői szerint a termelők a kis- és közepes gazdaságok jövője miatt is aggódnak: úgy vélik, a kormány egyáltalán nem védelmezi az érintetteket, a tejkvóta megszűnésével pedig a külföldről beáramló tejipari termékek kiszorítják a piacról a helyi termelőket.
Az Agrostar mezőgazdasági szövetség főtitkára, Horaţiu Raicu szerint a nyugati gazdák eddig a tejkvóta fölött termelt mennyiséget többnyire az állattenyésztésben használták fel, most ezt a fölösleget a szabadpiacon olcsón eladhatják.
Dorin Cojocaru, a romániai tejfeldolgozók szövetségének az elnöke korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy a Romániában előállított tejtermékek fogyasztása tavaly január óta mintegy 25 százalékkal csökkent az elmúlt év azonos időszakához képest. A visszaesést a szakember elsősorban azzal magyarázza, hogy Oroszország megtiltotta az uniós mezőgazdasági termékek importját, így a hazai piacot elárasztották a sokkal olcsóbb európai termékek. Cojocaru rámutatott: a Romániában előállított tejtermékek fogyasztása tovább csökkenhet.
A tejkvótarendszer három évtized elteltével szűnt meg az Európai Unióban: a gazdálkodók április elsejétől annyi tejet termelhetnek „büntetlenül\", amenynyit csak akarnak. A kvótát egyébként azért vezették be, mivel az 1970-es években túltermelés volt. A többletet előbb az Európai Unió elődje, az Európai Közösségek vásárolta fel a piacinál magasabb áron, majd 1984-ben bevezette a termelés mennyiségét szabályozó tejkvótarendszert.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!