2010. augusztus 19., 10:042010. augusztus 19., 10:04
Több mint 150 tonna erdei gyümölcsöt és gombát értékesítene határon túli piacokon a Hargita megyei Romsilva állami erdészet, jelentette be Cătălin Mutică igazgató. A terményt az állami tulajdonban lévő erdőterületekről gyűjtik be. „A termény begyűjtésére napszámosokat fogunk alkalmazni, a munka megszervezését pedig a helyi erdészeti hivatalokra bízzuk. A gyümölcsöket a Romsilva gyergyószentmiklósi raktárában gyűjtjük össze” – részletezte Cătălin Mutică.
Mint mondta, 100 tonna málna, 20 tonna áfonya és 40 tonna csipkebogyó felvásárlására már szerződést kötöttek német élelmiszer-ipari és gyógyszergyártó cégekkel, míg a gomba iránt olasz vállalatok érdeklődnek. Mutică elmondta továbbá: a terményértékesítés a gazdasági válság miatt idén jóval nehezebb, mint az előző években.
Az igazgató tájékoztatása szerint tavaly a csipkebogyó eladási ára 30, a kökényé 20, a hársfavirágé 40 százalékkal emelkedett, az áfonya ára viszont 15 százalékkal csökkent. Egy tonna áfonyáért vagy szamócáért idén 1800, egy tonna málnáért 1600 eurót kérnek.
A Szilágy megyei állami erdészet idén osztrák, német és magyar cégekkel kötött szerződést több mint 140 tonna erdei gyümölcs megvásárlására – közölte Vasile Chiş, a zilahi erdészet képviselője. Elmondta, a szeszélyes, rendkívül csapadékos nyári időjárás ellenére a terméshozam legalább 50 százalékkal nagyobb, mint az előző évben, a termény iránt érdeklődő cégek száma azonban itt is jelentősen csökkent az elmúlt évekhez képest.
Kovászna megye több településén jelent bevételi forrást az erdei gomba és gyümölcs gyűjtése és értékesítése. Az orbaiszéki Kommandó községben – melynek a területén terem a legtöbb erdei gyümölcs Háromszéken – idén egyetlen szakcég vásárolja fel az erdei gyümölcsöt. A Kovászna megye legmagasabb pontján fekvő településen valamivel több mint ezren élnek, a lakók mintegy 60 százalékának nincs állandó munkahelye, ezért nyáron, aki teheti, az erdőket járja, gomba-, erdeigyümölcs-szedésből és -eladásból próbál kellő pénztartalékot felhalmozni, hogy átvészelje az évet. Gombászni késő őszig lehet a környéken, és jó árban át is veszik. A fajtától függően változik az értéke, a legdrágább a medvegomba.
A gomba szedése könnyebb, mint a gyümölcsgyűjtés, mert hamarabb megtelik a kosár, öszszegyűl a kiló. Viszont romlandóbb, ezért csak olyan szakcégek foglalkoznak a begyűjtésével, amelyek azonnal feldolgozzák, vagy leszállítják a feldolgozónak. Tavaly például hat kereskedelmi társaság kapta meg a jogot, hogy az állami erdőkből begyűjtsék a gombát. Az erdészetnek nincs annyi embere, hogy követni, ellenőrizni tudja, valójában mennyi gombát szednek le az állami erdőkből, ezért olyan szerződést kötnek, hogy mindegyik cég 10 tonnát fizet ki, függetlenül a begyűjtött mennyiségtől. Ha jó esztendő van, és szerencsések, ennek három-négyszeresét is leszedik, ellenben kedvezőtlen viszonyok között jó, ha 3-4 tonna összegyűl.
A cégek általában 10 lejt fizetnek a szedőnek egy kilogramm gombáért, a medvegombáért már 30–40 lej jár. Egy-két hét múlva kezdődik a málnaszezon is, arra is nagy a kereslet. A gyűjtése aprólékos, nagy munka, az elmúlt évben mégis csak 2,5 lejt fizettek kilogrammjáért. Kommandó területén már beszűkült a terület, ahol málnászni lehet. Az 1995-ös természeti katasztrófa, a nagy széldöntés után a kidőlt erdők helyén hatalmas területeken termett meg az erdei gyümölcs, de az elmúlt 13 esztendő alatt megnőttek a visszatelepített fák, így már kevesebb a málna.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.