Könyvelési és vállalkozói felkészítőt szervez csütörtökön a háromszéki gazdáknak a Kovászna megyei mezőgazdasági igazgatóság.
2016. március 31., 12:522016. március 31., 12:52
2016. március 31., 13:482016. március 31., 13:48
Könczei Csaba, az intézmény vezetője (képünkön) érdeklődésünkre elmondta, az igazgatóság kezdeményezte hiánypótló rendezvényre a mezőgazdaságban tevékenykedő egyéni és családi vállalkozókat várják.
A mezőgazdasági igazgatóság felmérése szerint Kovászna megyében eddig 183 gazda váltotta ki az egyéni vállalkozói engedélyt (PFA). Ők egyszerűsített könyvelést vezetnek a bevételeikről és a kiadásaikról – tehát nem kötelesek ezt szakképzett könyvelőkkel elvégeztetni –, ám a tapasztalat azt mutatja, hogy a kellő szakképesítés hiányában gyakran gondot okoz a különböző adózási és pénzügyi jogszabályok értelmezése, mutatott rá Könczei.
A mezőgazdasági igazgatóság vezetője szerint eddig a gazdák a saját kárukból tanultak: miután megbírságolták őket, már nem követték el ugyanazt a tévedést, ám ezt szeretnék megelőzni a képzéssorozat beindításával. „Mindenképp el kell kerülni a pénzbírságokat, azt is mondhatnám, jobb félni, mint megijedni” – tette hozzá.
A tanfolyamot a Könyvvizsgálók és Könyvelők Testülete (CECCAR) is támogatja. A testület székházában zajló egész napos interaktív képzés során a gazdákat érintő könyvelési újdonságokat ismertetik, szó lesz az állami támogatások könyveléséről, a fiatal gazdák támogatásáról, a mezőgazdasági gépek amortizációjáról, és a könyvelésakták rendszeréről. Az egyedi problémákat is megválaszolják.
Az igazgató rámutatott, a következő időszakban arról tartanak tanfolyamot, hogy milyen adóvonzata van a mezőgazdasági szövetkezetek és termelői csoportok tevékenységének, valamint hogy milyen módon kerülhetik el a tagok a kettős adózást. A képzés 100 lejbe kerül, és névre szóló meghívót küldtek a 183 háromszéki mezőgazdasági vállalkozónak.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!