A mezőgazdasági szövetkezetek megalakítása és működése volt a fő témája annak a mezőgazdasági konferenciának, melyet az Aranyosszéki Gazdák Egyesülete szervezett a múlt hétvégén Kolozsváron.
2017. március 09., 14:262017. március 09., 14:26
A harmadik alkalommal megrendezett találkozón az egyesület elnöke, Moldvoy Ákos bemutatta a szervezet tevékenységét és a jövőbeni terveit, és tájékoztatta a gazdákat az egyesületi tagság előnyeiről. Megköszönte ugyanakkor a magyar Földművelésügyi Minisztérium támogatását is.
Kocsy Béla, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke a Kárpát-medencei Magyar Gazdák Egyeztető Fórumát mutatta be a jelenlévőknek. Mint mondta, a fórum 21 magyarországi, horvátországi, romániai, szerbiai, szlovákiai, szlovéniai és ukrajnai magyar agrárszervezetet tömörít. A szövetség célja a Kárpát-medencei magyar gazdaszervezetek kapcsolattartásának elősegítése, tevékenységeik összehangolása, közösségi képviseletének ellátása. Feladata továbbá a tagszervezetek szakmai támogatása, illetve a Kárpát-medencei közös vidékfejlesztési stratégia megfogalmazása és kivitelezésének összehangolása.
A kolozsvári rendezvényen Nagy Dániel közgazdász, fűszerpaprika-termesztő bemutatta, hogyan sikerült egy év alatt felépítenie egy sikeres vállalkozást, és ismertette az általa készített terméket is. Balogh Márton, a Civitas Alapítvány regionális koordinátora a szervezet által létrehozott Kis-Szamos Menti Zöldségtermesztők Szövetkezetének működéséről és sikereiről beszélt a résztvevőknek.
Varga Zoltán, a Goodwill Consulting cég pályázatírója az aktuális pályázatokról tartott előadást, és felajánlotta a segítségét a résztvevőknek. Szó esett a földalapú támogatásokról is, valamint az idei fejleményekről és új támogatási lehetőségekről. A konferenciát Kis Júlia ügyvéd előadása zárta, aki a különböző vállalkozási formákat mutatta be a résztvevőknek.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!