Fotó: Balázs Zoltán
Az Európai Bizottság az elmúlt év végén hagyta jóvá azt a 2008. január elsején érvénybe lépett szabályt, miszerint a kis farmokat működtető gazdáknak úgynevezett de minimis típusú, vissza nem térítendő támogatás adható. A Románia rendelkezésére álló 98,68 millió eurós keretből most lehet első ízben igényelni ilyen támogatást az elkövetkező három évben. Ezzel az öszszeggel az Európai Unióban Románia a nyolcadik helyen áll, a legnagyobb keretből, azaz 438,3 millió euróból a franciaországi, a legkisebből pedig, azaz 870 ezerből a máltai gazdák részesülhetnek. Az EB szabályzata szerint a de minimis támogatás nem minősül állami segítségnek, az nem befolyásolja a piaci versengést, következésképpen elnyeréséhez nem kell uniós jóváhagyás. Az igényelhető legnagyobb összeg gazdánként a korábbi 3000 euróhoz képest 7500 euró. A szabályzat pontosítása szerint a de minimis támogatás bruttó összeget jelent, az adókat és illetékeket ebből levonják. Az EB előírása szerint ugyanakkor az exporttevékenységekre, a piaci árakra, valamint az anyagi gondokkal küszködő farmoknak szükséges támogatást más forrásokból lehet kérni. A de minimis támogatás a termelés támogatását célozza. Ebből az alapból például kiállításokon és vásárokban való részvételre, új termék(ek) népszerűsítése és piackutatása érdekében végzett felmérések elkészítésére és ezzel kapcsolatos szaktanácsadás fedezésére vagy már meglévő termék piacának szélesítésére lehet pénzt lehívni. A termékek elárusítására, egyáltalán a kereskedelmi tevékenység támogatására más forrásokat kell igénybe venni – rendelkezik az EB szabálya.
A mezőgazdasági és élelmezésügyi minisztérium államtitkára, Gheorghe Albu nem tartja kizártnak, hogy a de minimis támogatási kínálat a jövőben bővülni fog, ehhez azonban a gazdák álláspontját is ismerni kell.
Az EU-tagállamok kötelesek nyilvántartani a jóváhagyott de minimis támogatásokkal kapcsolatos valamennyi információt, az Európai Bizottságnak bármikor jogában áll azokat ellenőrizni.
A gazdák felkészületlenek
A romániai gazdák nincsenek felkészülve az uniós alapok lehívására – derült ki a kormány vidéki lakosságról készített friss felméréséből. Eszerint a gazdák 96,5 százaléka soha nem pályázott uniós pénzalapokra, 61 százalék úgy gondolja, eleve esélytelenül folyamodna támogatásért. 78 százalék a következő két évben nem is akar próbálkozni uniós pénzek lehívásával, 47,9 százalékot nem érdekel ez a támogatás, 15,2 százalék pedig nem tudja, hogyan kell pályáznia. Valeriu Steriu – aki a Románia csatlakozási szerződése mezőgazdasági fejezetének véglegesítésével megbízott tárgyaló volt – úgy véli: alapvető gond, hogy az információk nem jutnak el az emberekhez, pedig a következő három évben a romániai gazdák összesen 8 milliárd euróra pályázhatnak uniós alapokból. A kormány felmérése szerint a vidéki háztartások 15,5 százalékában van számítógép. A vidékiek 84 százaléka televízióból, 48,6 százaléka rádióból tájékozódik. 89,5 százalék soha nem használja az internetet, 44,8 százalék pedig nem olvas újságot.
Sógor Csaba segíti a kifizetési ügynökségek munkáját
Május közepéig tart az a tájékoztatási akció, amelynek keretében Sógor Csaba EP-képviselő munkatársai székelyföldi megyékben és észak-erdélyi magyar szórványfalvakban bekapcsolódnak az EU agrártámogatásait folyósító kifizetési ügynökségek munkájába. A népszerűsítés Csíkszeredában Hargita megyei polgármesterek részvételével rajtolt az egységes támogatási rendszer 2011-es bevezetésével kapcsolatos kérdésekről. „A terület alapú agrártámogatások gyors és hatékony kifizetésében szeretnénk a földműveléssel foglalkozó választópolgárok segítségére lenni, munkatársaim személyes tanácsadással és az uniós tájékoztató anyagok rendelkezésre bocsátásával állnak az érdeklődők rendelkezésére” – fejtette ki a csíkszeredai tanácskozáson Sógor Csaba EP-képviselő. A csíkszeredai EP-irodában készített magyar nyelvű tájékoztató anyag alapján hasonló munkát végeznek majd körzetükben a képviselő sepsiszentgyörgyi, bákói és besztercei munkatársai is. Az érdekeltek minél hatékonyabb tájékoztatása céljából az EP-irodák információs csomagot küldenek az egyházaknak is, azzal a felkéréssel, hogy a rövid határidőre való tekintettel mozgósítsák híveiket agrártámogatási kérelmeik mihamarabbi benyújtására. Hargita megyében a kifizetési ügynökséggel közösen szervezett tájékoztató sorozat következő állomásai: február 17-én Csíkszentmárton, február 18-án Csíkszereda.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.