Fotó: Mediafax
2008. november 06., 00:002008. november 06., 00:00
Mint mondta, a Számvevőszék már elkészítette az Európai Bizottság által kért jelentést, valamint azt az intézkedési tervet, amely elsősorban a támogatásokat kezelő és ellenőrző rendszer menedzsmentjének javítását, az átláthatóságot, ellenőrizhetőségének fokozását bizonyítja.
Mint ismeretes, az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatósága (DG Agri) július 9-i keltezésű levelében arról értesítette a román hatóságokat, hogy felfüggeszti a SAPARD előcsatlakozási alapból 2008 évre vonatkozó kifizetéseket. Az intézkedés összesen mintegy 200 millió euró támogatási összeget érint, amit – amennyiben nem sikerül az igazgatóság által kért rendelkezéseket hatékonyan megvalósítani – Románia elveszíthet.
A bizottság fenyegetése elégedetlenséget gerjesztett a romániai közvéleményben. A sajtó élesen bírálta a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium eljárását, mivel nem tájékoztatta sem a közvéleményt, sem a megítélt támogatások kifizetésére váró gazdálkodókat a levélről és annak következményeiről. Ugyanis a felfüggesztésről szóló hír – több mint egy hónapos késéssel – az Európai Bizottságtól szivárgott ki a román médiában.
Romániát és Bulgáriát, a két legújabb EU-tagországot számos kritika érte a korrupciós esetek, valamint a közösségi eredetű források helytelen kezelése miatt.
Míg Bulgária esetében a bizottság egyértelműen korrupcióra, visszaélésekre és politikai befolyásra hivatkozott a felfüggesztés indokaként, és az mindhárom előcsatlakozási alapot (PHARE, ISPA, SAPARD) érinti, addig Románia esetében csak a SAPARD (mezőgazdaság, vidékfejlesztés, élelmiszeripar támogatása) programról van szó. Románia vonatkozásában a bizottság nem beszél korrupcióról, hanem a támogatásokat megítélő, kezelő és ellenőrző rendszer hiányosságairól.
A bizottság az idei évben is több alkalommal figyelmeztette a román hatóságokat a mezőgazdaságra és vidékfejlesztésre szánt források kezelése körül tapasztalható rendellenességekre, hiányosságokra. Márciusban levélben hívták fel a figyelmet arra, hogy a SAPARD-alapot is kezelő Vidékfejlesztési és Halászati Kifizetési Ügynökség (APDRP) nem képviseli megfelelőképpen az Unió pénzügyi érdekeit, hiányos dokumentációjú pályázatokat is elfogad.
Azt is felrótták, hogy az ügynökség a fizetési igények elbírálása és azok kifizetése ügyében nem tartja be az előírás szerinti 90 napos fizetési határidőt, és akár már 30 napon belül teljesíti a kifizetéseket, ami tévedésekre és akár többszöri, párhuzamos kifizetésekre is alkalmat ad. Ebben az esetben elsősorban a SAPARD-program két intézkedését emelték ki: az 1/2 számú állat- és növény-egészségügyi, valamint élelmiszer-biztonsági intézkedést, illetve a 3/3 számú agrárkörnyezeti intézkedést. Május 5-i keltezésű levelében a DG Agri arról értesíti a román hatóságokat, hogy az eljárási rend hatékonyságát biztosító utasítások elmaradása miatt felfüggeszti a fent említett két intézkedéshez tartozó támogatási összegek folyósítását, ami összesen közel 1,2 millió eurót érint. A büntető jellegű rendelkezést nyomatékosítva a DG azt is kérte, hogy a jövőben a román hatóságok ne kérjék a kifizetések elmaradásából adódó többletköltségeik megtérítését Brüsszeltől.
Dacian Cioloş szakminiszter gyors ügyintézést és a felelősök menesztését ígérte. Lemondott a SAPARD-programot bonyolító Vidékfejlesztési és Halászati Kifizetési Ügynökség (APDRP) éléről Klárik László, és menesztették az ügynökség több munkatársát is.
Hírösszefoglaló
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.