2010. november 25., 09:522010. november 25., 09:52
A kurzusokon felkészített kérdezőbiztosok végigjárják majd a településeket, és lakhelyükön keresik fel a gazdákat. „Fontos, hogy az emberek a kérdezőbiztosok előtt ne tagadjanak le egyetlen tulajdonukban lévő állatot se, és egy hektár területet se, hiszen csak így tudnak pontos felmérést készíteni az ország mezőgazdasági helyzetéről. Ugyanakkor tudni kell azt is, hogy az összeírás eredményeitől függ a jövőben az uniós támogatások mértéke is” – fejtette ki Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy amennyiben a tulajdonos földterületét bérbe adta, akkor a bérlőnek is ki kell töltenie a papírokat. A pontos és teljes adatok szolgáltatása mindenkinek kötelező a törvény értelmében, ám ezeket bizalmasan kezelik, és csak statisztikai célokra használhatják fel.
A mintegy 40 ezer kérdezőbiztos pontosan összeírja a magántulajdonban levő, illetve a megművelt földterületek mennyiségét, a haszonállatok és munkagépek számát, a termesztett növényfajokat. Az összeírás eredményeit a mezőgazdasági fejlesztés stratégiájának meghatározására fogják felhasználni, megalapozzák a vidékfejlesztés, az agrár-környezetvédelem, illetve a fenntartható mezőgazdaság stratégiájának kialakítását is. A felvétel célja ugyanakkor, hogy átfogó képet adjon az EU-csatlakozás óta a román mezőgazdaságban végbement szerkezeti változásokról. A legutóbbi általános mezőgazdasági összeírás 2002 decemberében kezdődött, és 2003 januárjában ér véget Romániában. Az új lajstrom első részeredményei jövő nyáron készülnek el.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.