Fotó: Veres Nándor
Bár az uniós szabályozás értelmében október 16-ától már részletekben is lehet fizetni a területalapú támogatást a gazdáknak, Mihai Puţintei, az APIA vezérigazgatója szerint idén biztosan késni fognak az utalásokkal.
2015. október 22., 13:272015. október 22., 13:27
Mint mondta, a kifizetési ügynökség szakemberei hosszabbított munkaprogrammal, a mezőgazdasági minisztériumtól átcsoportosított szakemberek segítségével dolgoznak, hogy az adminisztratív ellenőrzést minél hamarabb befejezzék, és elkezdődhessen a támogatások utalása a gazdák számláira.
Mint mondta, 2015-ben több módosítást is eszközöltek – idéntől vezették be ugyanis az egységes, növénytermesztési és állattenyésztési támogatási igényléseket is magában foglaló kérésrendszert – így a kérvényezési határidő kitolódott, június 15. helyett július 10-én fejeződött be. Ilyen körülmények között gyakorlatilag lehetetlen volt az adminisztratív, a terepen történő és a teledetekciós ellenőrzések befejezése – tette hozzá az APIA vezérigazgatója.
Az idő viszont nagyon sürget, mert uniós szinten azt is szabályozták, hogy az előleget csak az október 16. és november 30. közötti időszakban lehet kifizetni. Daniel Constantin miniszter már bejelentette, az előleg kifizetésére 850 millió euróra lesz szükség, amit a pénzügyminisztériumtól kölcsönként vesznek fel. Magyarországon egyébként már elkezdődött a támogatások kifizetése: a tavalyi 50 százalékhoz képest idén már a támogatás 70 százalékát kapják meg a gazdák előlegként.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!