2009. június 11., 11:132009. június 11., 11:13
Voichiţă Comsulea, a Kovászna megyei Mezőgazdasági Igazgatóság élelmiszer-ipari tanácsosa szerint ajánlólevélnek számít, ha egy termelő megszerzi a mezőgazdasági minisztérium által kiállított tanúsítványt, miszerint hagyományos módon előállított, az adott tájegységre jellemző, hagyományos recept szerint készült terméket állít elő.
A szakember elmondta: Háromszéken eddig 35 termelő szerezte meg ezt a bizonylatot, valahányan a malom- és pékiparban tevékenykednek, de akad köztük tej- és húsfeldolgozó is.
Kovászna megyében a pityókás házi kenyér, a kürtőskalács, a juhsajt, a füstölt sajt, a telemea, a burduftúró és különböző hagyományos receptek szerint készített kolbászfélék előállítására szerezték be a gyártók a hagyományos élelmiszeri termék tanúsítványt.
A 2004/690-es számú minisztériumi rendelet alapján nem túl bonyolult beszerezni a bizonylatot, magyarázta Comsulea: a dokumentációban szerepelnie kell az adott termék összetételének, az előállítási eljárásnak, és tájékoztatást kell nyújtania a kész termék pontos paramétereiről is.
„A termelőknek előnyt jelent, ha beszerzik a tanúsítványt, így hagyományos módszerekkel is előállíthatják a terméket, nem kell beszerezniük a legmodernebb, méregdrága berendezéseket” – mondta a megyei mezőgazdasági igazgatóság élelmiszer-ipari tanácsosa.
Ízletes és egészséges. A pityókás házikenyér Háromszék egyik sajátossága |
Sikó Barabási Sándor, az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője érdeklődésünkre elmondta, a higiéniai előírásokat mindenképpen be kell tartani, de a technológiában vannak engedmények. Például a sajt érlelésekor követelmény, hogy mosható, fertőtleníthető edényben történjen. Ha a termelő a hagyományos eljárással készíti a terméket, akkor fenyő- vagy bükkdeszkán, facseberben is érlelheti a sajtot.
Comsulea szerint az igazi „ütőkártyát” az Európai Unióban védett eredetmegjelöléssel vagy földrajzi jelzéssel ellátott termékek bejegyeztetése jelentené. A földrajzi vagy eredetmegjelölés valamely táj, helység, kivételes esetben ország neve, amelyet e helyről származó – a meghatározott földrajzi területen termelt, feldolgozott, illetve előállított – termék megjelölésére használnak, amelynek különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője lényegileg ennek a földrajzi származásnak tulajdonítható.
Romániában eddig egyetlen termékre adtak be kérést az uniós szintű földrajzi minőségi jelzésoltalomra, a Buzău megyében levő topoloveni-i szilvalekvárra. A tervek szerint ebben az évben újabb öt termék dokumentációját küldik Brüsszelbe: a plescoi kolbász, a Törcsvár környékén fenyőfakéregben készített burduftúró, a Hunyad megyei virsli, a pécskai kenyér és a nagylaki szalámi számára szereznék meg a minőségi földrajzi elnevezés levédését.
A bizonylat beszerzése hosszadalmas, másfél-két évig is elhúzódik, mert egyetlen hatóság foglalkozik annak odaítélésével az Unióban. A Kovászna és Hargita megyében készülő székely kürtőskalács európai szintű levédetésére a tervek szerint közös dokumentációt állít össze Románia és Magyarország.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.