Fotó: Veres Nándor
Legkorábban szeptemberben kezdhetik el beoltani a kéknyelv nevű betegség ellen a romániai szarvasmarha-állományt, de még nem tudni, lesz-e rá elegendő pénz.
2015. április 23., 14:242015. április 23., 14:24
Az Európai Unió által kiutalt több mint tízmillió euró ugyanis még kevés erre a célra. Korábban a kéknyelv-betegség elleni védőoltásokkal kapcsolatban a mezőgazdasági tárca vezetője, Daniel Constantin miniszter azt nyilatkozta, az oltásokat az ősszel kezdik el alkalmazni, kijelentését azonban az Országos Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság vezetője, Dumitru Băiculescu „pontosította\".
Băiculescu a napokban úgy nyilatkozott, még tartanak az előszámítások az oltási kampánnyal kapcsolatban. Az EU mintegy 10,2 millió lejt utalt ki az oltási akcióra, de ez az összeg még mindig nem elég ahhoz, hogy az ország területén lévő összes kérődző állatot – a kereskedelmi társaságok farmjain lévőket és a lakossági gazdaságokban nevelteket is – be tudják oltani.
Az Országos Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság költségvetése a tavalyihoz képest 630 millió lejjel nagyobb, ám ebbe nem számolták bele a kéknyelv-betegség elleni oltáshoz szükséges pénzt. Az állategészségügyi hatóság vezetője ennek ellenére optimista. Mint elmondta, a tavalyi statisztikák – 2849 elhullott és 6691 megbetegedett állat – „nem olyan rosszak\", az ország kérődzőállat-állománya ugyanis 16 milliós.
A késlekedés egyébként azért aggasztó, mert a szigorú szabályok értelmében az utolsó kéknyelv-betegséges gócpont felszámolását követő három év elteltével lehet csupán megkezdeni az élő állatok exportálását az érintett országokból. A szarvasmarhák kivitelének befagyasztása tetemes károkat okozhat az érintett gazdáknak – állítják a szakemberek.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!