2007. június 19., 00:002007. június 19., 00:00
„Megoldást kellett volna találniuk azon gazdák számára is, akik nem kötöttek biztosítást ültetvényükre, nem azért, mert nem akartak, hanem mert nem volt rá pénzük. A legsúlyosabban azok a gazdák károsultak, akik a megélhetésükért gazdálkodnak, és ha a termésük tönkremegy, nem marad más bevételi forrásuk” – magyarázta Ştefan Nicolae, az Agrostar mezőgazdasági szakszervezeti szövetség elnöke. Călin Popescu-Tăriceanu miniszterelnök szerdán bejelentette, a kormány június végéig kifizeti a kártérítéseket az aszály által érintett mezőgazdasági területek után. Hozzátette, csupán azoknak a gazdáknak juttatnak pénzt, akik biztosítást kötöttek a földjükre, és bizonylatot mutatnak fel a föld megmunkálására és a műtrágya megvásárlására költött összegekről. Sorin Chelmu, a mezőgazdasági tárca főtitkára szerint a bebiztosított mezőgazdasági területek aránya nagyon kicsi: az ország megművelhető területeinek mindössze 6 százalékát teszi ki; ez mintegy 500 000 hektárt jelent. A megyei hatóságok már több térségben felmérték az aszály okozta károkat, ezek értéke például Temes megyében közel 55 millió lej, míg Vaslui megyében 48 millió lej.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.