Gondot okoz a csapadék hiánya a háromszéki termelőknek. Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője elmondta, a kedvezőtlen téli időjárás egyelőre nem okozott kárt az őszi vetésekben, de egy hirtelen lehűlés tönkreteheti a friss hajtásokat.
2014. január 23., 12:492014. január 23., 12:49
Könczei elmondta: a csapadékmentes időjárás nem kedvez az ősszel elvetett búzának, repcének és rozsnak, de a tavasszal ültetendő mag is akkor csírázik ki a leghamarabb, ha megfelelő nedvességtartalmú földbe kerül.
A szakember szerint a meglehetősen száraznak számító decemberi és januári időjárás egyelőre nem okozott károkat, ami annak köszönhető, hogy éjszaka sehol nem süllyedt mínusz 15 Celsius-fok alá a hőmérséklet, de ha hirtelen lehűl az idő, és nem lesz hó, a friss hajtások lefagynak. Jelenleg 2500 hektár van megművelve Háromszéken, ebből 2200 hektárba őszi búzát vetettek, a többibe repce és rozs került.
Tavaly rekordmenynyiségű krumpli termett Kovászna megyében, de 2012-ben az aszály több mint 50 százalékos hozam- és minőségcsökkenést okozott. Az éghajlatváltozásra való tekintettel Könczei azt tanácsolja a gazdáknak, hogy vásároljanak locsolóberendezést, vagy a vízigényes terményekről térjenek át olyanokra, amelyek nem anynyira érzékenyek, jobban bírják a szárazságot – mint a repce, a mustár és a kukorica.
Amint arról beszámoltunk, az Országos Meteorológiai Szolgálat hét eleji közleménye szerint megváltozik az időjárás a hónap hátralévő részében, lehűlés, fagy és helyenként havazás is várható a következő napokban. A Partiumban, Erdély központi részén és a Székelyföldön egyaránt beköszönt a télies időjárás: a nappali hőmérséklet alig fogja elérni a –2 fokot, helyenként havas eső és havazás várható. Éjszaka átlagban –7 fok körül alakul a hőmérséklet a Partiumban, a Székelyföldön azonban akár –9 fok alatti értékeket is mutathat a hőmérő.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!