Fotó: Krónika
Több mint 5000 pórul járt lovasgazdának ad reményt a Kovászna megyei bíróság döntése, hogy két év után megkapják az állataik kényszervágása után járó kártérítést. Dr. Sikó Barabási Sándor, a Kovászna Megyei Állat-egészségügyi Igazgatóság vezetője arról tájékoztatott, hogy 47 háromszéki megnyerte a mezőgazdasági minisztérium ellen indított pert. A Kovászna megyei bíróság arra kötelezi a megyei mezőgazdasági igazgatóságot, hogy egy hónapon belül kamatostól fizesse ki a fertőző kevésvérűség miatt 2006-ban levágott lovak után járó, összesen 76 590 lejnyi kártérítést. A Kovászna megyei főállatorvos szerint a bírósági ítélet precedenst teremt, és így megoldódhat a hónapok óta húzódó ügy. Háromszéken két évvel ezelőtt 242 fertőző kevésvérűségben szenvedő lovat vágtak le, ezért az állam 350 ezer lej kártérítést kellene hogy kifizessen a pórul járt gazdáknak. Sikó Barabási Sándor a Krónikának elmondta, az ítélet nem végleges, az állami intézmények kötelesek élni a fellebbezés lehetőségével, de a gazdáknak már „ez az alapfokú döntés is reményt jelenthet”. Amint arról korábban beszámoltunk, az Országos Állat-egészségügyi Hatóság 2006-ban rendelte el a fertőző kevésvérűségben szenvedő lovak kényszervágását, cserében az állam vállalta, hogy a piaci árnak megfelelő kártérítést fizet. Az ország több megyéjében azonban nincs olyan vágóhíd, amely alkalmas lett volna több száz ló levágására. Ezért az érintett tulajdonosok egy része átadta állatait egy olasz cégnek, amely vállalta, hogy Alexandriában leadja azokat egy vágóhídnak, és az ott kapott dokumentáció alapján a gazdák igényelhetik a kárpótlást. Sokan abban bíztak, hogy a kártérítésből egészséges lovat vásárolhatnak, de a kárpótlást hiába várták. A levágást igazoló papírokat megkapták ugyan a gazdák, de azokon nem az ő nevük, hanem az olasz cég neve szerepel, így az állam nem akar fizetni. A törvény szerint a lovakat nem közvetítőkön keresztül kellett volna leadniuk a gazdáknak, hanem személyesen. A lovak levágásából egyelőre csak a felvásároló cég nyert, amely Olaszországba vitte az levágott állatokat, ahol a lóhúst élelmiszer-alapanyagként értékesítették.
Az országszerte pórul járt gazdák többnyire Kovászna, Hargita, Máramaros, Szatmár, Arad, Bihar, Szeben, Krassó-Szörény és Teleorman megyeiek, akiknek több mint 5000, közvetítő révén levágott ló után kellene összesen mintegy 5,6 millió lej kárpótlást fizetnie az államnak. Az elmúlt időszakban a dühös gazdák rendszeresen felkeresték a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóságot, de volt eset, hogy a település állatorvosát veréssel fenyegették, amiért elrendelte a beteg állatok kényszerlevágását. Több pórul járt háromszéki gazda viszont pert indított a kártérítéséért, és a napokban javukra döntött a bíróság, ezért várhatóan elkezdődhet a kifizetés.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.