Rekordtermésre számítottak a gyergyószentmiklósi Agromec Részvénytársaság krumpliföldjein, az aszály miatt azonban közel felére csökkent a várt mennyiség – közölte Ferencz Béla, a legnagyobb Gyergyó-medencei termelő igazgatója.
2015. szeptember 03., 14:362015. szeptember 03., 14:36
Az Agromecet egyébként szerződés kötelezi Kelet-Európa legnagyobb chipsgyárának kiszolgálására, naponta 100 tonna krumpli kerül a mezőről a telephelyre, innen pedig folyamatosan szállítják a terményt a Bukarest melletti Popeşti-Leordeni-i feldolgozónak.
„Nem igaz, hogy nincs krumpli, mert a hektáronkénti 25 tonnás terméshozam nem számít nagyon rossznak. De ki merem jelenteni, hogy a tavasszal mutatkozó mennyiségnek 35–40 százalékát elvitte a nagy szárazság. Mi 50 tonnára voltunk felkészülve\" – magyarázta az igazgató. „Kétszáz hektáron termesztünk burgonyát, ez cégünk főprofilja. Nem engedhetjük meg maguknak, hogy kockáztassunk, védenünk kell a terményt. Idén csak jelei voltak a vésznek, de elébe kellett menni, mert nem lehet kiszámítani, mi lesz belőle, ezért nagyobb összeget fordítottunk a növényvédelemre\" – mondta.
A kezelések egyébként fölöslegesnek bizonyultak, a valós veszélyt jelentő aszály ellen pedig egyelőre nincs ellenszere a mezőgazdasági vállalatnak. Gondolkodnak ugyan az öntözőrendszer kiépítésében, de a hatalmas anyagi ráfordítást igénylő beruházás egyelőre terv marad.
Az idei „nagy ellenség\", az aszály egy dologban segítette a mezőgazdászokat: „feltornázta\" a termények árát. Míg tavaly ebben az időszakban 40 baniért kelt el a krumpli kilogrammja, most éppen dupláját kínálják érte a felvásárlók. Az ár mellett a krumpli méretével is bajuk lehet a háziasszonyoknak, az aszály miatt ugyanis a növekedés egy bizonyos fázisában megállt a gumók fejlődése – tájékoztatott a Ferencz Béla.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!