Az Aquaserv vízszolgáltató a Maros megyei gazdák rendelkezésére bocsátja a szennyvíztisztító állomásán keletkezett iszapot.
2015. augusztus 05., 19:482015. augusztus 05., 19:48
Nicu Tomuleţiu, a vízszolgáltató szóvivője elmondta, az iszap jó hatással van a termőföld talajtáperejének növelésére. Növeli a talaj termőképességét, fizikai tulajdonságait azáltal, hogy szerves anyagokat juttat a talajba. A termőtalajrétegbe juttatott iszap ugyanakkor visszatartja a talajnedvességet is. Az Aquaserv szóvivője rámutatott: az Európai Unió ajánlásai is bátorítják az iszap használatát a mezőgazdasági termelésben Az Aquaserv egyébként rendszeresen szállít iszapot a helyi pedológiai tanulmányi központ termőföldjeire is. „Amellett, hogy a gazdálkodók ingyenesen jutnak hozzá, megvan az előnye is, hogy jelentősen csökkenti a mezőgazdaságban felhasználásra kerülő műtrágyamennyiséget. Említésre méltó tény, hogy mielőtt mezőgazdasági felhasználásra kerülne az iszap, egy egész sor kezelési, ellenőrzési folyamaton megy át, amelyek kizárják azokat a rizikófaktorokat, amelyek az egészségre és a környezetre káros hatással lennének” – mutatott rá Nicu Tomuleţiu.
Az Aquaserv működési területén lévő marosvásárhelyi, segesvári, szászrégeni, dicsőszentmártoni, székelykeresztúri, radnóti és marosludasi szennyvíztisztító állomások évente 38 ezer tonna iszapot termelnek. A tanulmányok szerint hektáronként 25-30 tonnára van szükség ahhoz, hogy látványos eredmény mutatkozzon a talajtáperő-növekedés terén. A gazdasági hatékonyság elveit szem előtt tartva az Aquaserv olyan termelőkkel kíván együttműködési szerződést kötni, akik legkevesebb 20 hektáros területtel rendelkeznek. Mivel egyre nagyobb az érdeklődés a téma iránt, az Aquaserv Marosludason és Segesváron szemináriumot is szervez a környékbeli gazdálkodók felvilágosítása érdekében.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!