Hatféle sajtot, köztük füstölt, sós és érlelt sajtféléket és újabban vajat is készítenek a nemrég újraindult székelykeresztúri tejfeldolgozó üzemben.
2013. május 10., 14:442013. május 10., 14:44
Megtudtuk, a Hargita megyei üzem vajcsomagolót vásárolt két héttel ezelőtt, így már elkezdődött a friss vaj és vajkrém gyártása is. A burduf túrót télen dobják piacra, mivel a juhlegeltetési szezonnal elkezdik majd a juhtej begyűjtését is – tájékoztatott Varga Nagy László, a Küküllő–Keresztúr Tejfeldolgozó és Értékesítő Szövetkezet elnöke. „A részvényekkel rendelkező gazdáknak 12 lejt fizetünk a sajtért, míg azoktól, akik nem tagjai a szövetkezetnek, 10 lejes áron vásároljuk majd fel\" – avatott be a részletekbe az elnök.
A további tervekről érdeklődve megtudtuk, most tárgyalnak egy másik feldolgozóval, amely bivalytejből készült termékekkel foglalkozik, így a közeljövőben bivalytejből készült termékekre is számíthatnak a vásárlók. A keresztúri üzembe 2500 tehén, 10 ezer juh és 500 kecske tejét szállítják naponta a székely háztáji gazdaságokból, az ebből feldolgozott termékeket pedig Târnalact márkanéven forgalmazzák az üzletekben.
Országos szinten egyedinek számít a székelykeresztúri gyár, hiszen szövetkezeti tejfeldolgozó, ami azt jelenti, hogy a tej begyűjtésétől az értékesítésig minden a szövetkezet kezében van. „Van még négy tejszövetkezet Romániában, de az ottani üzem csak begyűjtőként működik, nem dolgozzák fel a nyers tejet, hanem továbbadják a feldolgozóknak\" – mondta el Varga. Amint arról beszámoltunk, közel ötszáz tejtermelő gazda szövetkezetbe tömörülve vásárolta meg tavaly a keresztúri régi vajgyár épületét, melyet azóta felújíttattak, új gépsorokat vásároltak, és január 15-én elindult a tejtermékek feldolgozása. A napi 10–12 ezer liter tejből ma már több mint tízféle terméket állítanak elő.
„A termékeink azért is különlegesek, mivel feldolgozásuk során sem használunk semmiféle adalékanyagot vagy ízfokozót. A boltokban található olcsó terméknek negyven százaléka módosított búzakeményítőt tartalmaz, másik részük szójaadalék és állományjavítók, tartósítószerek, tejtartalmuk csupán húsz százalék\" – magyarázta Varga Nagy.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!