Fotó: Mediafax
2009. október 08., 10:322009. október 08., 10:32
Idén akár 20 százalékkal is csökkenhet a külföldi és hazai piacokon értékesített romániai biotermékek mennyisége az előző évhez képest – jelentette be Ioan Toncea, a biogazdálkodók országos érdekvédelmi szövetségének elnöke. A mezőgazdasági tárca felmérései szerint Románia tavaly 80 ezer tonna bioterméket exportált, közel 100 millió euró értékben.
A felmérések szerint jelentősebb mennyiségben exportáltak gabonaféléket, olajos magvakat, erdei gyümölcsöket, gombaféléket, valamint tejből, mézből és napraforgóolajból előállított termékeket. A román biotermékek legnagyobb részét Németországba, Olaszországba, Görögországba, Svájcba, Hollandiába és Franciaországba szállították.
Az Organic Monitor brit piackutató felmérése szerint a Romániában eladásra kerülő élelmiszereknek alig több mint egy százaléka kapja meg a biotermék minősítést.
Az Európai Unió ökoterülete 2003 óta az országonkénti bővítéssel és az új tagállamok belépésével több mint 40 százalékkal nőtt, 2007-től már a világ bioterületének 22 százaléka az EU-ban található, a mezőgazdasági területből elfoglalt arányuk azonban idén is alig 4 százalék körüli.
Dánia és Nagy-Britannia kivételével valamennyi uniós ország bioterülete nőtt 2003 óta, de a legnagyobb arányban az EU-hoz 2004 óta csatlakozott kelet-közép-európai országok ökogazdálkodása fejlődött. Romániában jelenleg 250 ezer hektáron folyik biotermesztés, 30 ezer hektárral nagyobb területen, mint 2008-ban. A Mezőgazdasági Minisztérium úgy tudja, az elmúlt 10 évben tízszeresére növekedett az ilyenfajta termelésbe bevont területek nagysága. Magyarország ökológiai gazdálkodásba bevont területe 2004-ig folyamatosan nőtt, azóta kismértékben csökkent ugyan, de az idén mért 122 270 hektárnyi terület még mindig nagyobb, mint 2003-ban.
Az uniós tagországok közül Olaszország részesedése a legnagyobb az EU összes bioterületéből, Spanyolországgal, Németországgal és Nagy-Britanniával együtt már az összes terület 50 százalékával gazdálkodnak. Románia Magyarországgal, Litvániával és Szlovákiával azonos, 2 százalék körüli arányt képvisel az Unió ökoterületéből.
Az EU tagállamaiból Ausztria bioterületének a mezőgazdasági területből elfoglalt aránya a legnagyobb, az uniós átlag háromszorosa. Észtország, Lettország és Svédország ökogazdálkodása egyaránt mintegy 10 százalékos arányt képvisel. Magyarországon és Romániában a mezőgazdasági terület 2,1 százalékán folyik biogazdálkodás, hasonlóan a Benelux államokhoz. Romániában ellenőrzött biogazdálkodással kevesebb mint 4000 gazda foglalkozik.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.