Négy személyt – köztük a Kolozs Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hivatal (DSV) két felügyelőjét – vették őrizetbe csütörtökön a lejárt szavatosságú húsokkal való kereskedés ügyében.
2014. március 20., 20:092014. március 20., 20:09
A Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) közölte, az őrizetbe vett személyeket azzal gyanúsítják, hogy összejátszottak a romlott hússal kereskedő banda tagjaival, és előre értesítették őket a rajtaütésről, így azok megszabadultak a romlott hústermékektől.
A DIICOT már kérte a bíróságtól az őrizetbe vett személyek előzetes letartóztatását. Az ügyben eljáró hatóság egyébként egy héttel ezelőtt tíz személyt vett őrizetbe a csoport tagjai közül, amelyet azzal gyanúsítanak, hogy több száz tonna romlott húst és húskészítményt hoztak forgalomba. A DIICOT minősített csalással, pénzmosással és adócsalással gyanúsítja a vélhetően nyolcvanfős bűnbandát.
A hatóság szerint a bűnbanda több mint 23 millió lejjel károsította meg az államot. A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) egyébként nemzetbiztonsági kockázatként határozta meg a leleplezett húsmaffia tevékenységét. A SRI közölte: tavaly kezdték el a nagyarányú adócsalásra szakosodott, több országban is működő bűnszervezet megfigyelését és felgöngyölítését, az adócsalás elleni küzdelem részeként.
Eközben a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hivatal (DSV) közölte, nem talált bizonyítékot lejárt szavatosságú hústermékek forgalomba hozatalára Hargita megyében.
Az ezzel kapcsolatos vizsgálatokat a múlt hétvégén zárták le. Ladó Zsolt, a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője elmondta, lejárt szavatosságú húst egyetlen esetben sem találtak, még annak a gyanúja sem merült fel, hogy ilyen terméket újra feldolgoztak volna a megyében, vagy egyáltalán ilyen jellegű áru került volna az üzletek polcaira.
„Mindenkit ellenőriztünk, akik nagyobb tárolókapacitással rendelkeznek, illetve azokat is, akik feldolgozóként tevékenykednek. Megyénkbe nem gyűrűzött be a húsbotrány” – szögezte le az igazgató.
Amint arról beszámoltunk, a hatóságok már több mint száz, élelmiszer-ipari terméket forgalmazó egységben tartottak házkutatást, az ellenőrzések alkalmával 230 tonna húst és húsipari terméket vontak vissza a kereskedelemből Bukarestben, Iaşi, Beszterce-Naszód és Kolozs megyében. Olyan termékeket is találtak, melyek szavatossági ideje tavaly novemberben lejárt.
Ha a behozott termékeknek lejárt a szavatossági idejük, azokat újra feldolgozták, majd ismét a standokra kerültek – állítja a DIICOT. A bűnbanda tagjai állítólag európai uniós országokból hoztak be húsipari termékeket, melyeket romániai üzletekben próbáltak értékesíteni.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!