Fotó: Biró István
2011. január 06., 10:152011. január 06., 10:15
A támogatási kérelmek alapján a gazdák többfajta támogatásban részesülnek, ezeket az Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból (FEGA) finanszírozzák, erre a célra idén 3,098 millió euró áll rendelkezésre.
Támogatást kaphatnak azok a növénytermesztéssel és állattenyésztéssel foglalkozó gazdálkodók, akik szerepelnek az ökológiai gazdaságokat nyilvántartó adatbázisban, vagy éppen most állnak át a hagyományos mezőgazdaságról a biogazdálkodásra.
A mezőgazdasági termelők csak egyetlen támogatási kérést nyújthatnak be – növénytermesztésre vagy állattenyésztésre. A különleges támogatás kedvezményezettjei azok a termelők, akik szerződést kötöttek egy romániai működési engedéllyel rendelkező ellenőrző és tanúsítószervezettel, függetlenül attól, hogy jogi személyek, egyéni vagy családi vállalkozások. A gazdáknak az APIA megyei szervezeteihez kell benyújtaniuk kérésüket, melyhez csatolni kell a 2010/759-es és 2010/755-ös sorszámú kormányrendeletek által előírt okmányokat.
Az APIA közleményéből kiderül továbbá, a vonatkozó jogszabály által előírt helyszíni ellenőrzéseket március 10-éig bonyolítják le az intervenciós ügynökség illetékesei, a támogatásokat pedig a tervek szerint június 30-áig kézbesítik.
Mint ismeretes, a mezőgazdasági minisztérium engedélyt kapott az Európai Bizottságtól, hogy a biogazdálkodást, a földrajzilag hátrányos helyzetű régiókat, a sertés-, illetve szárnyasfarmjaikon az életminőség javításán dolgozni kívánó gazdákat is támogassa, bár korábban arról volt szó, hogy kizárólag a vállalkozóként bejegyzett termelőknek nyújtanak állami szubvenciót. Az agrártárca azt reméli, hogy ezután Románia a FEGA-alapból finanszírozott támogatásoknak nagyobb részét fel tudja használni.
Tánczos Barna mezőgazdasági államtitkár szerint a kritériumokon a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium elsősorban azért enyhített, mert az eddigi előírások igencsak lelassították a támogatási folyamatokat, a potenciális kedvezményezettek nagy többsége pedig nem kívánta bejegyeztetni magát, vagyis a hasznosításra szánt összegek csak lassú ütemben vagy egyáltalán nem jutottak el a gazdákhoz.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.