2010. szeptember 23., 10:032010. szeptember 23., 10:03
Az elemzők arra is rámutattak, hogy a mennyiség mellett a minőséggel is gondok lesznek a sok eső miatt: a betakarított lágybúzatermésnek várhatóan csak nagyjából a fele lesz malmi minőségű, míg tavaly 66 százalék, tavalyelőtt 68 százalék volt ez az arány.
A Strategie Grains szerint Németországban, a Benelux államokban, Franciaországban, Lengyelországban és Nagy-Britanniában a tartós szárazság rontott a hozamkilátásokon, Magyarországon, Bulgáriában és Romániában pedig a hosszan tartó esőzés. A németországi búzatermés várhatóan 24,1 millió tonna lesz a tavalyi 25,12 millió tonna után. A Strategie Grains a legnagyobb európai uniós búzatermelő, Franciaország idei terméskilátását 370 ezer tonnával 35,1 millió tonnára rontotta a tavalyi 36,2 millió tonna után. A francia mezőgazdasági minisztérium 35,3 millió tonna búzaterméssel számol idén. A bolgár mezőgazdasági minisztérium 4,0 millió tonnáról 3,5 millióra változtatta az idei búzatermésre vonatkozó becslését. A balkáni országban tavaly 4,0 millió tonna búzát takarítottak be.
A román mezőgazdasági minisztérium 6,7 millió tonnáról 5,7 millió tonnára módosította az idei búzatermés előrejelzését. Romániában tavaly kevesebb, 5,2 millió tonna búzát arattak le. Az Országos Sütő- és Malomipari Szövetség már bejelentette, a gyenge terméshozam miatt már borítékolható a kereskedelmi forgalomba kerülő sütőipari termékek drágítása. Ugyanakkor a betakarított termés minősége is gyenge, több mint 40 százaléka nem használható a pékiparban. Jelenleg egy tonna liszt 1050 lej, míg néhány hónappal ezelőtt 750 lejbe került. Romániában idén is lesz búzaimport, annak ellenére, hogy a hazai termés lefedi a belföldi szükségletet – közölte a mezőgazdasági minisztérium. Idén a tavalyihoz hasonló, 2,5 millió tonnás kivitelre számítanak, külföldről becslések szerint 500–600 ezer tonna búza került romániai tárolókba.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.