2008. április 22., 00:002008. április 22., 00:00
Mint mondta, a Hagyományos Termékeket Népszerűsítő Országos Hatóság elnevezésű hivatal felállításával leegyszerűsödnek a hagyományos termékek bejegyzésének procedúrái, és ezáltal megnő a bejegyzett termékek száma is. Az államtitkár szerint az intézmény feladata lenne a hagyományos és ökológiai termékek azonosítása, bejegyzése, az igazolványok kiadása, illetve ezeknek a termékeknek a védelme, népszerűsítése és pénzügyi támogatása. Hozzáfűzte továbbá, a hivatal lehetővé tenné, hogy a hagyományos romániai termékek betörjenek az európai piacra. A hatóságot a minisztérium saját forrásokból és saját szakembereivel hozza létre, a jobb szervezés által remélnek eredményeket elérni.
„Sajnálatos módon egyelőre egyetlen hazai termelő sem érdeklődött a hagyományos termékek bejegyzésének procedúráiról, habár erre vonatkozóan már az elmúlt év novemberétől létezik jogszabály. Reméljük, hogy az új intézmény beindításával a termelőinket is sikerül majd meggyőzni fontosságáról” – nyilatkozta a Rompresnek Tudorel Baltă minisztériumi szaktanácsadó.
A „hagyományos termék” cím megszerzéséért bejegyzett egyéni termelők és vállalatok egyaránt folyamodhatnak a megyei mezőgazdasági igazgatóságokhoz a kérelmezési dossziékkal, amelyeknek tartalmaznia kell a termelési folyamat részletes leírását, illetve azt, hogy mitől sajátos a termék, annak fényképét és az összetevők részletes leírását. A procedúra ingyenes: az igazgatóság továbbítja az aktacsomókat a minisztérium keretében működő Hagyományos Termékeket Népszerűsítő Országos Hatósághoz, amely jóváhagyja (vagy nem) a kérést.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.