2010. szeptember 09., 08:312010. szeptember 09., 08:31
„Tabără a döntéshozás összes szintjén végzett erőteljes lobbitevékenységével aktív szerepet játszott a génmódosított (GMO) növények romániai terjesztésében” – szögezték le sajtóközleményükben a civil szervezetek. Valeriu Tabără a világhálón bárki számára elérhető önéletrajzában szerepel, hogy a Monsanto – a világ egyik legnagyobb génmanipulált növényeket előállító és terjesztő cégének – projektigazgatója volt.
A tárcavezető ezt gond nélkül beismerte, mint mondta, az nem törvénytelen. Ugyanakkor határozottan cáfolta, hogy bármilyen összeférhetetlenség volna kinevezése és aközött, hogy korábban részt vett több európai génmódosított növényeket kutató intézet kutatásaiban. A zöld civil szervezetek bírálatához kapcsolódóan kifejtette, a zöldek állításaival szemben semmilyen kockázata nincs a génmódosított szója termesztésének, szerinte a zöld civil szervezetek csak riogatják az embereket. „Én legalább tudom, hogy mi a különbség a bab és a szója között” – vágott vissza a zöldeknek a tárcavezető.
Tabără hétfőn az Agerpres hírügynökségnek elmondta, támogatja a biotechnológiák alkalmazását Romániában. A tárcavezető közölte továbbá, a napokban kijelöl egy minisztériumi bizottságot, amely minden részletre kiterjedő tudományos anyagot állít össze a génmódosított kukorica termesztéséről, a dokumentumot az Európai Bizottságnak is bemutatják egy hónapon belül. „Szeretném leszögezni, hogy ami a génmódosított növények termesztését érintő döntéseket illeti, minden döntést szigorúan tudományos adatokra alapozva hozunk meg”– jelentette ki a miniszter.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.