2007. április 03., 00:002007. április 03., 00:00
A Kovászna Megyei MezőgazdaságiIgazgatóság vezetője szerint a szaktárcaországos szinten 109 millió lejt szángázolaj-támogatásra. „Az erről szólókormányrendelet március elején jelent meg, ésa megyei igazgatóságok ezután kezdtékkinyomtatni a típuskéréseket, amelyeketeljuttattak minden község polgármesterihivatalához” – mondta Barabás. A gazdákmájus 1-jéig nyújthatják be agázolaj-támogatási igénylésüket.Az értékjegyeket május végéig bekell váltani az üzemanyagtöltő állomásoknál,ellenkező esetben elvész a szubvenció.
Mivel javában zajlanak a tavaszimezőgazdasági munkálatok, fontos, hogy mihamarabbelkezdjék a szubvenció folyósítását.Barabás Géza szerint a jogosultaknak a megyeimezőgazdasági igazgatóságoknál kelljelezniük igényüket, a kéréshezmellékelniük kell a helyi önkormányzattólkiváltott bizonylatot a földjükről vagy a béreltterületeikről, ami után kifizették az adót,valamint igazolniuk kell, hogy törlesztették a béreltföldek bérét. A megyei igazgatóságokonértékjegyeket adnak, egy hektár területután legtöbb 39 liter gázolajra jár aliterenkénti egylejes támogatás. A gazdákszerencséjére kivették a kormányhatározatbólazt a szigorító kitételt, amely szerint csakazok kaphatnak gázolaj-támogatást, akik sajáttraktorral is rendelkeznek. Ilyen feltételek mellettlényegesen csökkent volna a támogatásrajogosultak száma. A Kovászna megyei igazgatóságszékhelyét naponta 40–50 támogatástigénylő háromszéki gazda keresi fel, de számukvárhatóan növekszik. Egyes háromszékipolgármesteri hivatalok vállalták, hogyösszegyűjtik a gazdák kéréseit, ésegyszerre nyújtják be azokat az igazgatóságnál,majd hazaviszik az értékjegyeket. Kovásznamegyében 86 ezer hektár szántóföldetművelnek meg, de az igazgató tapasztalatai szerint csak 15–20ezer hektár után kérnek majd támogatást.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.