Fotó: A szerző felvétele
2010. január 28., 09:362010. január 28., 09:36
Költségmegtakarítási intézkedései eredményeként a kormány átszervezte a lótenyésztési ágazattal foglalkozó intézményeket: korábban az állami Országos Lótenyésztési Főhatóság felelt a nemesítéssel és szaporítással kapcsolatos valamennyi adminisztratív teendőért, január elsejétől azonban ezzel az Országos Fajtanemesítési és Szaporodásbiológiai Hivatal (ANARZ) foglalkozik.
Antal István, az Országos Lótenyésztési Hatóság szatmári regionális igazgatója elmondta: korábban 10 országos központban látták el a szakemberek a lótenyésztéshez kapcsolódó feladatköröket. Az állomány pontos számbavételével, szakszerű szelekcióval, a fajtiszta lovak elterjesztésével és törzskönyvezésével foglalkoztak. Ez évtől ezt a tevékenységi kört 8 regionális központ felügyeli. „Eddig Szatmárnémetiben volt az egyik regionális felügyeleti központ, ám költségmegtakarítás címén ezt megszüntették, és a környező megyéket összevonták. Ezentúl a kolozsvári székhelyű lótenyésztési központhoz Kolozs, Beszterce-Naszód, Szatmár, Máramaros, Szilágy és Fehér megye tartozik majd” – mondta a szakember.
Antal szerint a lótenyésztési hatóság egyik percről a másikra egy nyereségesen működő, önfenntartó intézményből állami finanszírozásba került át. „Az intézmény országos szinten 600 ezer lejes profittal zárta a 2009-es évet. Nem értem, mi a költségmegtakarítás ebben az esetben” – mondta a Krónikának az állattenyésztési mérnök. – Most azt sem tudom megmondani, milyen funkcióba helyeztek át. Aláírtuk a munkaszerződést, és azóta semmi fejlemény” – panaszolja a korábbi intézményvezető.
Az intézmény munkatársai jelenleg csikóbélyegezéssel, törzskönyvek kiállításával, tenyészvizsgáztatással foglalkoznak, és egyéb fajtanemesítéshez kapcsolódó feladatkört látnak el. „2006 óta vagyunk jelen az ágazatban, és nagyon fontos munkát végzünk. Törvényi keret szabályozza, hogy a falusi tenyésztők csak törzskönyvezett, minden tekintetben bevizsgált tenyészménnel fedeztethetik kancáikat. Az állam így kívánja feljavítani az országos lóállományt. Eddig ezt mi felügyeltük, ezután viszont nem fizetik a fogyókellékeket, és a kiszállások díját sem.
Ez a feladat terepmunkát igényel, ám ahhoz feltételeket kell teremteni” – véli Antal. A szatmári állattenyésztési mérnök szerint korábban magyarországi szakemberek jöttek a partiumi településekre elvégezni a fajtanemesítéssel kapcsolatos teendőket, mert országos szinten nem volt megoldva a kérdés, így az itteni lovak a szomszédos ország nyilvántartásaiban szerepeltek. „Pár éve az egyik arab telivér csikómat szerettem volna bejelenteni, de itthon nem volt kihez fordulni. Akkoriban az erdészeti hivatal hatáskörébe tartozott a lónemesítés, de hiába kértem a segítségüket. Valószínűleg azért, mert ez az ágazat csak névlegesen tartozott a hatáskörükbe, de meghaladta a kompetenciájukat” – tette hozzá Antal.
Európa egyik legnagyobb lóállománya a romániai, ám mindössze egy százaléka fajtiszta, ami rendkívül alacsony arány más európai országokhoz mérve. „Megközelítőleg 850 ezer ló van az országban. Ám ebből csak pár száz törzskönyvezett nemes telivér, legtöbb az erdészeti hivatal tulajdona. A becslések szerint megközelítőleg 4000 darab fajtatiszta állat van magántenyésztőknél, de erre vonatkozóan pontos felmérés eddig még nem készült. Egyre kevesebb a lovasgazda az országban, hiszen korábban egymilliónál is több lovat számoltak a román hatóságok” – magyarázta Antal István.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.