2011. január 13., 09:432011. január 13., 09:43
Az ország déli megyéiben rendelt el riadót az Országos Állat-egészségügyi Hatóság, hogy megelőzze a száj- és körömfájás elterjedését a szarvasmarháknál. A betegség vírusát a napokban Bulgáriában mutatták ki egy vaddisznóban, és ahhoz, hogy a hatóság megelőzze a betegség elterjedését Romániában, szigorították az ellenőrzéseket Konstanca, Tulcea, Călăraşi, Teleorman, Giurgiu, Olt és Dolj megyében.
Sikó Barabási Sándor, a Kovászna Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője sajtótájékoztatón elmondta, Háromszéken már több szakember áll készenlétben, ugyanakkor minden szükséges felszerelést beszereztek arra az esetre, ha megbetegedéseket észlelnek a térségben.
Bár lejárt az úgynevezett disznóvágási szezon, Kovászna megyében senki nem igényelte az állategészségügyi igazgatóságtól a bódítópisztolyt. A hatóság öt kábítólövedékes eszközt vásárolt, hogy ezzel segítse a gazdákat, hogy ne kényszerüljenek szabálysértésre, hiszen már a tavaly óta tilos hagyományos módon, bódítás nélkül levágni a disznót. Az eszköz használatáért 10 lejt kell fizetni, viszont aki ezt nem teszi meg, 100 és 300 lej bírsággal sújtható. Az állategészségügyi igazgatóság úgy tudja, december közepétől Háromszéken több mint 26 ezer háztáji sertést vágtak le hagyományos módszerekkel. Ugyanebben az időszakban közel tízezer disznót vágtak le a vágóhidakon, ahol elkábították az állatokat. |
A háromszéki állatorvos felhívta a figyelmet, hogy az első gyanús tünetek megjelenését azonnal jelenteni kell, mert a száj- és körömfájás az egyik legveszélyesebb és legnehezebben leküzdhető járvány. Sikó Barabási példaként említette, hogy 2001-ben Nagy-Britanniában hatmillió szarvasmarhát kellett feláldozni, hogy megfékezzék a kór terjedését, és ez több mint 3 milliárd font kárt okozott a brit gazdaságnak.
Fokozottan kell figyelni, mert már olyan is előfordult, hogy a fertőzött területről származó vaj csomagolópapírját a turisták kidobták a vonat ablakán, és ettől fertőződtek meg az ott legelő állatok.
A száj- és körömfájást vírus okozza, nagymértékben fertőző, és a páros ujjú patásokat, elsősorban a szarvasmarhát, a kecskét, juhot és a sertést betegíti meg.
A beteg állaton folyadékkal teli fekélyes hólyagok jelennek meg, emiatt az állat sem enni, sem járni nem tud. A betegség gyógyítható, ám mivel nagy a fertőzésveszély, inkább a beteg állat feláldozását javasolják. A vírus embert is megfertőzhet, elsősorban a gyerekek veszélyeztetettek, a betegség gyógyítható, és emberek közötti fertőzés még nem fordult elő. Romániában utoljára 1974-ben mutatták ki a száj- és körömfertőzést.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.