2010. november 11., 10:022010. november 11., 10:02
A szervezők célja az volt, hogy a hagyományos termelési módok megőrzése érdekében kérjék az EP képviselők segítségét az Európai Unió higiéniai és a táplálkozásbiztonsági rendelkezéseinek mérséklésében. Ezek annyira szigorúak, hogy a tagországok nagy többségében – különösen az új tagországokban – veszélyeztetik a kistermelők tevékenységét, hangzott el a találkozón.
A téma aktualitását az EP által idén elfogadott jelentés biztosította, mely a minőségi élelmiszerek címkézési normáit szabályozza. A mesterszakácsok egyesülete azt szorgalmazta, hogy a döntéshozók segítsék az európai konyhaművészeti hagyomány maradéktalan megőrzését azáltal, hogy könnyítsék meg a kis- és háztáji termelők termékeinek értékesítését, és fogadjanak el mielőbb egy, az európai termékek származását garantáló minőség-logót. A szervezet érvelése szerint a mesterszakács a kapcsolattartó a kistermelő és a tudatosan, felelősen fogyasztó EU-polgár között; kreativitásával pedig segíti az olcsóbb, de az egészségre káros hatású gyorsétkeztetés kiküszöbölését.
„Az étkezési kultúra meghatározza az életvitelt, mert befolyásolja legnagyobb értékünket, az egészségünket – fogalmazott beszédében Sógor Csaba. – Meg kell tanítanunk a gyerekeinket magyaros, erdélyi ízeink megbecsülésére, tovább kell tudjuk adni nekik az örökségünket: a nagyszülők által ismert házi titkokat, a sütés-főzési, illetve fűszerezési- és tartósítási technikákat is.” Az EP valamennyi frakciójának képviseletében felszólaló, jelen lévő képviselők egyetértettek abban, hogy legfontosabb, közös feladatuk az európai táplálkozási biztonság hosszú távú megteremtése. Ennek érdekében többen hangsúlyozták, hogy a közétkeztetési szabályok érvényessége alól a gyorsétkeztető multinacionális cégek sem képezhetnek kivételt.
„Jogunk és kötelességünk az európai mezőgazdaság, a minőségi termékek védelme” – összegezte Sógor Csaba.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.