2008. október 30., 00:002008. október 30., 00:00
A támogatás csakis az 1 és 120 hektár közötti területekre adható, vagyis ha valaki 125 hektáron vet őszi vetést – búzát, repcét, takarmánynövényt, őszi árpát stb. –, a fennmaradó öt hektárra már nem kap pénzt. Egy termelőnek kifizetendő maximális összeg azonban nem haladhatja meg a 7500 eurót. A tárca szintén október 28-án kezdi el a fent említett támogatások kifizetését, a szarvasmarhákra, a juhokra és kecskékre pedig novemberben fizetik ki a szubvenciókat.
A kérvényt a megyei mezőgazdasági igazgatóságok székházában lehet igényelni, és ott is kell benyújtani, a személyi igazolvány (jogi személyeknél a cégbejegyzés) másolatával, valamint az kifizetési ügynökség (APIA) fiókjai által kibocsátott igazolással.
A legkésőbb november 15-én délutánig leadható igényléseket továbbítják a minisztériumba, onnan utalják ki majd a szükséges pénzt. Az igényelt támogatást az igazgatóságok egy öszszegben küldik át a gazda bankszámlájára. A támogatásra szánt 235 millió lej a tárca becslései szerint körülbelül 1,2 millió hektárra lesz elegendő.
Azok a gazdák, akik felveszik a pénzt, de nem a vetésre költik, kötelesek visszafizetni a támogatást és a felszámolt kamatokat, emellett három évig nem igényelhetnek a támogatást. A támogatás célszerű elköltésének ellenőrzését a mezőgazdasági igazgatóságok szakembereire bízták.
Hírösszefoglaló
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.