2009. május 21., 12:032009. május 21., 12:03
A bodzavidékiek a Milkom tejfeldolgozóhoz adják le a házitejet. A gazdák többsége betartja a követelményeket, hiszen például Bárkányban a 31 megvizsgált mintából csak kettő nem felelt meg az előírásoknak.
Mivel azonban a tej egy közös szállítóhűtőbe kerül, a térségben minden termelőre vonatkozó követelményeket szabtak, ellenkező esetben a Milkom nem veheti át senkitől a tejet.
Az élelmiszer-biztonsági ellenőrök kötelezték a tejtermelőket, hogy havonta két alkalommal laboratóriumban vizsgáltassák meg a tejet. Hasonló intézmény csak Kolozsváron van, egy vizsgálat 60 lejbe kerül.
A prefektus szerint azok a gazdák, akik több tehenet tartanak, gond nélkül kifizetik a vizsgálat értékét, ám ahol egy-két tehén után él a család, nem tudják előteremteni a szükséges összeget.
Nagyon kevés odafigyeléssel megelőzhető, hogy a tej szennyezett legyen, elsősorban fejéskor kell betartani az alapvető higiéniai szabályokat – vélik a szakértők.
Száz százalékban magyarországi tejet használ fel jelen pillanatban a Kolozs megyei Napolact Friesland tejfeldolgozó Rt. Az információt Dan Morar, a vállalat egyik fő beszállítójának számító Translact igazgatója közölte. Mint mondta, a tejfeldolgozó a döntést azzal indokolta, hogy jelenleg a román tejbeszállítás piaca stagnál, ugyanakkor a szomszédos országból jelentősen olcsóbban lehet beszerezni a nyersanyagot. „Május 10-én értesítettek, hogy többé nem vásárolnak tőlünk. Utoljára május 11-én szállítottunk tejet a Napolactnak. Mi 810–90 baniért adjuk literét, a napolactosok viszont azt állítják, hogy szállítási költségekkel együtt is mindössze 70 baniért be tudják hozni ezt Magyarországról” – mutat rá Morar. Hozzátette: a tejfeldolgozó döntése miatt több tucat termelőnek napi több száz liter tej marad a nyakán, s fő bevételi forrásuk is kiesik. A Napolact Friesland képviselői egyelőre nem kívánták kommentálni az intézkedést. |
Codrin Munteanu szerint, ha a gazdák betartják a higiéniai elvárásokat a fejésnél, a hűtésnél, a tárolásnál és a szállításnál, elvégeztetik havonta kétszer a mikrobiológiai vizsgálatokat, minden marad a régiben, továbbra is leadhatják a tejet a Milkomnak.
A szakértők ugyanakkor azt javasolják a gazdáknak, hogy hozzanak létre egyesületeket, ilyen módon már maguk kiszűrhetik és kizárhatják azokat, akik rendszeresen rossz minőségű, azaz szennyezett tejet adnak le. Háromszék más vidékein az ellenőrök nem tapasztaltak rendellenességeket, ez elsősorban annak köszönhető, hogy már megalakultak az egyesületek, amelyeknek az előírásokat szigorúan betartó gazdák a tagjai, és ezek az egyesületek gyűjtik be és kötnek szerződést a házitej leadására.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.