2008. október 30., 00:002008. október 30., 00:00
A Romalimenta szakmai szervezet vezetője szerint az erre vonatkozó sürgősségi kormányrendelet legkésőbb novemberben kerül a kormány napirendjére. A kisgazdák által korábban javasolt etikai kódex elejét vehetné, hogy a szupermarketek erőfölényükkel visszaélve kedvezőtlen szerződéseket kényszerítsenek a beszállítókra.
A termelők és a nagy forgalmazók képviselői közt a mezőgazdasági minisztérium székhelyén lezajlott múlt heti megbeszélést követően Sorin Minea úgy nyilatkozott: arra a megállapításra jutottak, hogy léteznie kell egy sürgősségi kormányrendeletnek, amely törvényes keretet biztosítana a viszonyukat rendező üzleti etikai kódex előírásainak. Arról is megállapodtak, hogy a legrövidebb időn belül továbbítják álláspontjukat a kormánynak, a kereskedelemre vonatkozó 2000/99. számú jogszabály módosítása érdekében.
A kezdeményezők által megfogalmazott javaslatok közt egyebek mellett az is szerepel: a nagykereskedők nem kötelezhetik a beszállítókat arra, hogy ugyanazon terméket ne adják el alacsonyabb áron egy másik üzletnek. Noha a projekt szövegében egyes díjaknak a megszüntetéséről is szó esik, az érintettek szerint mindez nem vonatkozik az összes illetékre. Mind a nagyforgalmazók, mind a termelők képviselői kiemelték: az üzleti etikai kódexnek a törvénybe ültetése után a benne foglaltak kötelezőek lesznek valamennyi kereskedő és előállító számára, a kihágásokat pedig büntetni fogják, így a piac ezen szereplői többé nem engedhetik majd meg maguknak, hogy inkorrek módon viselkedjenek. Azt azonban egyelőre még az illetékesek sem tudták megmondani, hogy a törvény elfogadása az árak csökkenéséhez fog-e vezetni, mivel mindez számos tényezőtől, többek közt a Romániába is begyűrűző világgazdasági váltságtól függ.
Az élelmiszer-ipari szervezetek elsősorban azt kifogásolják, hogy a szupermarketek diszkriminatív és a szabad versenyt korlátozó eszközöket alkalmaznak a beszállítókkal szemben. Többek között szerződéses úton kényszerítik őket arra, hogy amennyiben más, kisebb üzleteknek is szállítanak, ne alkalmazzanak az általuk fizetettnél kisebb árakat.
Hírösszefoglaló
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.