Fotó: Kristó Róbert
2012. december 06., 09:152012. december 06., 09:15
Egy tulajdonos tehát több ideiglenes birtoklevéllel is rendelkezhet, azzal a megszorítással, hogy az ily módon igazolt tulajdonrészek nem haladhatják meg a birtoklevélben szereplő össztulajdont.
„Ez bizonyára serkentő hatással lesz a mezőgazdasági életre, hiszen számtalan ügylet elakadt a birtoklevél kiállításának nehézsége miatt, vagy kivitelezhetetlen volt – mutat rá közleményében Korodi. – Károsodás esetén a gazdák nem kérhettek jogorvoslatot, ha nem rendelkeztek tulajdonba helyezést bizonyító iratokkal, illetve birtoklevél hiányában az adásvételi szerződést sem lehetett hivatalosan megkötni” – olvasható a közleményben.
Az említett dokumentumban a törvénymódosítás további hozadékaként említik, hogy a birtoklevelekbe kerülő hibákat a kataszteri hivatalnak ezentúl jogában áll javítani, ha a megyei földosztó bizottság úgy dönt. Eddig bármilyen, a birtoklevélben történő változtatást kizárólag törvényszéki végzéssel lehetett kieszközölni. Ferencz Csaba csíkpálfalvi polgármester szerint nagy segítség ez az önkormányzatok számára, hiszen ennek köszönhetően részleges parcellázási terv után is adhatnak ki birtokleveleket.
„Januárban lesz két éve, hogy a szigorítás miatt leállt minden, egyszerűen nem volt haladás” – magyarázta az elöljáró. Reményét fejezte ki, hogy a törvénymódosítás révén elmozdul a holtpontról a tulajdonba helyezés folyamata. A községvezető hozzátette, az új szabályozás közvetlen hozadéka, hogy a község közelében levő szántók és kaszálók esetében véglegesíthető a birtoklevelek kiadása.
Rédai Botond
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.