Fotó: A szerző felvétele
2013. április 04., 09:042013. április 04., 09:04
Az eseményre – melyen mintegy 250 földművelő és mezőgazdasági szakember vett részt – az országban piacvezetőnek számító cég székelyföldi kirendeltségének a megnyitója alkalmából került sor. Amint a huszonhárom évvel ezelőtt létrehozott bánsági vállalkozás vezetői is hangsúlyozták, a Maros, Hargita, Kovászna és Brassó megyét átölelő újabb képviselet megnyitását a térség mezőgazdaságának a fellendülése, a gazdák mentalitásváltása tette indokolttá.
Iancu Jichiţa műszaki igazgató a Krónikának elmondta, az utóbbi évben 75 új, nagy teljesítményű mezőgazdasági gépet értékesítettek a térségben, emellett pedig százhúsz használta, de még nagyon jó állapotban lévőt adtak el. Szerinte mindez arra vall, hogy a kevésbé kedvező földrajzi és időjárási feltételek ellenére is a székelyföldi és barcasági gazdák egyre komolyabban veszik hivatásukat, és egyre több pénzt szánnak rá. „A mezőgazdaság ismét kezd felértékelődni a régióban, ami rendkívül örvendetes. Egyre több, főként fiatal gazda pályázik uniós támogatásra vagy folyamodik bankkölcsönért, mert jó befektetésnek tartja a termőföldek felvásárlását vagy bérbevételét és a nagy teljesítményű mezőgazdasági gépek beszerzését” – vélekedett Jichiţa. Éppen ezért a temesvári cég kimondottan csak márkás termékek forgalmazását és egyben szervizelését vállalja.
Az árak a gépek típusától, felszereltségétől és nagyságától függ; 7 ezer eurónál kezdődnek és 250 ezer körül érnek véget. Még így is a szakterületen az olyan komoly hírnévnek örvendő beszállítóknak, mint a több évtizedes vagy akár évszázados hagyománnyal rendelkező Claas, Lemken, Amazone, Hawe, Mailleux, Nardi, Papadopoulos, Fransgard, Oehler vagy Jeantil cégeknek megéri a romániai és immár a székelyföldi piacon próbálkozni. A német Claas és az Amazone vezetői például olyannyira elégedetteknek bizonyultak a termékeladással, hogy tegnap díszoklevélben részesítették a temesvári vállalkozást. „Az értékesítéseink bizonyítják a legjobban, hogy mennyire érződik a szemléletváltás ebben a térségben. Egyre több gépet sikerül eladnunk, főként fiatal gazdáknak.
A gondot inkább az idősebb nemzedék képviselői jelentik, akik számára a mezőgazdálkodás mindössze a saját szükségletük megteremtésére korlátozódik” – értékelte lapunk kérdésére a jelenlegi helyzetet Finn Petersen, a traktor- és kombájngyártásban piacvezetőnek számító Claas romániai vezérigazgatója.
Az 1913-ban alapított és jelenleg 34 traktormodellt előállító német cég vezetője szerint a másik nagy problémát a bankkölcsönöktől való elesés jelenti. Megítélésében erről is a gazdák tehetnek, mert munkájukról még csak elemi nyilvántartást sem vezetnek, a könyvelési adatok viszszamenőleges felmutatása híján pedig egyetlen pénzintézet sem hitelezheti meg őket. Uniós támogatás vagy bankkölcsön nélkül leragadnak az adott szinten, és képtelenek kitörni az ördögi körből.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.