2011. január 20., 10:192011. január 20., 10:19
Elszomorító képet mutat Szilágy megye megműveletlen földjeinek aránya – hívta fel a figyelmet Ioan Bujiţă, a megyei mezőgazdasági és vidékfejlesztési igazgatóság vezetője. A megyében 114 ezer hektár mezőgazdasági terület van, ebből tavaly mintegy 55 ezer hektáron semmit nem termesztettek.
A legaggasztóbb azonban az, hogy a legtöbb parlagon hagyott terület, nagyjából 28 százalék, szántóföld – tájékoztatott az igazgató. Ioan Bujiţă szerint Szilágy megyének sokkal nagyobb a mezőgazdasági potenciálja, mint amit a számok mutatnak, ezért bármilyen intézkedés, amely a gondozatlan földek arányának csökkentését segíti elő, csak jót tehet a megyének.
A szakember elismeri, hogy a piac nyújtotta lehetőségek igen korlátozottak, ezért érthető, hogy a gazdák egy része miért nem fektet pénzt földművelésbe, de úgy véli, ha negatív motivációval is, valahogyan véget kell vetni ennek a trendnek.
A mezőgazdasági igazgatóság Szi-lágy megyei vezetője elmondta ugyanakkor, megfontolandó az agrártárca felvetése, hogy megbüntetnék azokat a gazdákat, akik nem gondozzák, és nem takarítják le a parlagon hagyott földjeiket, hiszen ezekről a területekről a gyomnövények magjai, többek között a sokat emlegetett parlagfű, illetve a különböző növényi betegségek könnyen átterjednek a szomszédos, művelt növénykultúrákra.
„Nem tudom, az-e a legmegfelelőbb intézkedés, hogy pénzbírságot rójanak ki a hanyag telektulajdonosokra, az viszont tény, hogy tenni kell végre valamit. Mindenki panaszkodik, hogy drágul a kenyér ára, de úgy tűnik, senki nem akar dolgozni” – fogalmazott Ioan Bujiţă.
Mint ismeretes, egy készülő minisztériumi rendelet értelmében hektáronként 50–60 eurós büntetéssel sújtaná a tárca azokat a gazdákat, akik nem gondozzák és nem takarítják le a parlagon hagyott földjeiket. Valeriu Tabără agrárminiszter közölte: a minisztérium felmérései szerint a megművelhető területek körülbelül 20 százaléka hever parlagon az országban: összesen 8,1 millió hektár föld van bevetve, míg közel 2 millió hektár kihasználatlan.
Valeriu Tabără szerint a pótadó több mint 400 ezer személyt érinthet. A tárcavezető ugyanakkor hozzátette: a minisztériumnak nem az a célja, hogy büntetéseket hajtson be. „Csak végső esetben rónánk ki bírságokat. Egyelőre még zajlanak az egyeztetések a termőföldek tulajdonosaival, s a helyzet megoldására keresünk alternatívákat” – fogalmazott Tabără.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.